ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹


ANKET
Doğum kontrolü yönteminiz hangisi? 
 Spiral
 Hormon implant veya enjeksiyonu
 Prezervatif
 Hap
 Geri çekme
 Doğal metotlar
  
 
İlk Cinsel Deneyim
 

Gençler cinsel yaşam hakkında ne kadar bilgili?
Ülkemizde aileler çocuklarıyla cinsel yaşam hakkında konuşmaktan kaçınıyorlar. Gençler bu konuda gerçek cinsel yaşamla ilgisi olmayan uçuk kaçık yazıların bulunduğu dergilerden ya da başka yollardan bilgi sahibi olmaya çalışıyor. Cinsel yaşamda önemli olan bayan ve erkeğin kendi vücudunu tanımasıdır. Erkek ya da kadın anatomik ve fizyolojik gelişmesi hakkında bilgi sahibi olmalıdır. 9-14 yaş ergenlik döneminin çocukların çok iyi geçirmesi gerekiyor. Burada önemli görev okullardaki  rehber öğretmenlerine düşüyor. Kızlar adet düzeni, meme gelişimi gibi konularda, erkekler de ereksiyon, orgazm gibi konularda öncelikle okullarda bilgilendirilmelidir.

İlk gece korkusu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Toplumumuzun genelinde kızlar, evlenecekleri zamana kadar cinsellik hakkında bilgi sahibi olmuyorlar. Erkekler ise askerde ya da evlilik öncesinde malum yerlere giderek ilk cinsel deneyimlerini yaşıyorlar. Bunlar yanlıştır. Özellikle geceleri hastane nöbetlerinde ilk gece korkusu yaşamış ve bu nedenle yanlış sonuçlar yüzünden kanama sorunu yaşayan genç kızlarla karşılaşıyoruz. Bunlarla karşılaşmamak için gençler cinsellik konusunda doğru bilgilendirilmeli.

Sağlıklı bir ilk gece ilişkisi nasıl olmalı?
Çiftlerin kendi ve eşlerinin vücutlarını anatomik ve fizyolojik olarak bilmeleri çok önemli. Bunun için de bireylerin bu konuda bilinçlendirilmeleri gerek. Ulkemizde evlilik öncesi danışmanlık maalesef yok. Halbuki evlenme niyetinde olanların cinsellik konusunda doğru bilgi alacakları kurumlar olmalı. Doğum kontrolu, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, normal muayene, cinsel birleşme gibi konular tartışılmalı.

İlk ilişkide karşılaşılan sorunlar nelerdir? Ne yapılmalıdır?
Bayanların özellikle kapalı toplumlarda büyüyen bayanların konuya yabancı olmasından kaynaklanan endişe, çekince ve korku duyguları mevcut. Erkekler de yanlış bilgilenme veya hiç bilgilenmeme sonucunda yönlendirme yapmaktan aciz olabiliyorlar. Cinsel birliktelik iki kişinin yaşadığı, uyum içinde hareket ettikleri bir bütün aslında. Eger bunda çiftler birbirlerine karşı anlayışlı ve yardımcı olurlarsa ilk ilişki korkulan değil hasretle beklenen çok özel bir an olacaktır. Burada aile büyüklerine önemli görev düşmekte. O da gençleri doğru bilgilendirmek veya bilgilendirecek ortamlara yönlendirmek.

Sağlıklı cinsellik nedir? Ne yapılmalıdır?
Cinsel uyarılma ve takip eden orgazm, Masters ve Johnson'un 1966'da gönüllü bireylerde yaptıkları orijinal çalışmada hem erkekler, hem de kadınlarda ayrıntılı olarak incelenmiştir ve dahası, bu orijinal çalışmayı günümüze kadar daha ayrıntılı olan bir çalışma takip etmemiştir. Cinsel uyarılma ve orgazm ile ilgili bilgilerimizin tümüne yakınını bu iki bilim adamının çalışmasından edindiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Orgazm Nedir?

Orgazm olgusunu tarif etmek zordur. Orgazm, çeşitli cinsel uyaranlarla beynin uyarılması ile başlayan ve uyaranların etkisiyle kişide hem bedensel hem de ruhsal olarak algılanan bir "histir". Orgazm oluşumu için en önemli uyaran dokunsal olanlar olmasına karşın (cinsel ilişki ve kendi kendini tatmin dokunsal uyaran türleridir) sadece görsel veya işitsel uyaranlarla orgazm olunması da özellikle kadınlarda imkan dahilindedir.

Orgazmın İşlevi Nedir?
Orgazm oluşumu için cinsel uyaranlarla cinsel birleşmeye hazırlanan beden ve ruh ikilisi, kendi kendini tatminle veya cinsel ilişkiyle kişinin haz almasını sağlamaktadır.
Erkekte orgazm sperm kanallarının açılarak spermin dışarı boşalmasını sağlar ve bu nedenle orgazm erkeğin üreme işlevlerinin çok önemli bir parçasını oluşturur.
Bilimsel olarak gebelik oluşması için kadının orgazm olmasının şart olduğu şeklinde bir bilgi yer almamakla beraber son veriler orgazm esnasında oluşan rahim kasılmalarının spermlerin Fallop tüplerine daha kolay geçtiğini göstermektedir.


1  2  3

1/3  
>> SAYFA BAŞINA DÖN <<