ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹


ANKET
Doğum kontrolü yönteminiz hangisi? 
 Spiral
 Hormon implant veya enjeksiyonu
 Prezervatif
 Hap
 Geri çekme
 Doğal metotlar
  
 
Vajinismus
 

Vajinizm, dölyolunun giriş kısmından itibaren 1/3’ lük kısmını çevreleyen adalelerin istemsiz olarak kasılması veya spazmıdır. Bu kasılma dölyolunun giriş bölgesinin kapanmasına yol açar. Böylece cinsel birleşme engellenmiş olur. Bu bulgu kadında her yaşta görülebilir. Vajinizm, cinsel birleşmeye karşı adeta önleyici refleks olarak görülür.

Vajinizm yaşayan kişiler pek hekime başvurmazlar. Vajinizm yurtdışındaki izlenimlere göre; örneğin, Amerikalılar'da daha önceki cinsel birleşmede yaşanan herhangi bir fiziksel acıya karşı kadının bedensel tepkisi olarak görülür.

Ülkemizde gördüğüm vajinizm vakaları izlenimlerine göre; daha ziyade ruhsal nedenle veya kadının cinselliği kirlilik, ayıpla özdeşleştirmesine yol açan yetişme tarzından kaynaklanır. Bunların pek çoğunun 3 - 5 yıl evli olmasına rağmen, hala bakire oldukları saptanır. Bazı ender vakalarda, hastalar her türlü cinsel davranışa korkuyla bakarlar. Bunlar da normal libidolu kadınlardır. Bu kadınlar normal şekilde uyarılırlar, cinsel birleşme hariç, sevişme sırasında ve klitoris uyarılmasıyla orgazma ulaşırlar.

Bazı hastalardaysa, cinsel birleşme daha önce mümkün olduğu halde, örneğin birkaç çocuk annesi olan kadınlarda bile sonradan vajinizm görülebilir. Bunlarda vajinizm, ağrılı veya acılı cinsel birleşme sonucu oluşmuştur. Bu nedenle önce mutlaka hastada jinekolojik tetkik yapılmalı ve organsal bir neden olup olmadığına bakılmalıdır. Organsal nedenleri kısaca şöyle sıralayabiliriz: Dış ve iç dudakların iltihapları, bu bölgede geçirilmiş yara ve yanıklardan kalmış nedbeler. Bazı hallerde kızlık zarının bozulmasına bağlı duyarlılık halleri, bartolin bezi iltihap ve apseleri. Klitoris yaralanmaları, döl yolu iltihapları, doğum yırtıkları, kötü doğum dikişi nedbeleri, makatta çatlaklar, ilerlemiş hemoroidler gibi. Türkiye’deki gözlemlerime göre, bizde genelde ruhsal ve organik etkenler birbirine karışır. Vajinizme ruhsal etkenlerin neden olduğu kadınlarda, bunların cinselliğe düşman bir çevrede, cinselliğe karşı korku ve suçluluk duygularının aşılandığı bir ortamda yetiştiklerini görüyoruz. Bu kadınların cinsel gelişmelerinin ruhsal açıdan durmuş olduğunu saptıyoruz. Bu kadınlar çoğunlukla cinsel bölgelerinin ellenmesiyle ilgili konan katı yasakların etkisindedirler. Bunlar aktif bir cinsellik içinde olabilirler, yani sevişmede orgazm olabilirler. Fakat penisin döl yoluna girmesinden kaçarlar.

Türkiye’de bana gelen vajinizm vakaları içinde, evlendiğinden beri 9 yıldır cinsel münasebet olmadan yaşayan hastalar vardı. Erkekler genelde eşlerini sevdiklerini ve onları incitmek istemediklerini söylüyorlardı. Bu anlayışlı tutumlarıyla evliliği gerçek bir cinsel birleşme olmadan çeşitli buhranlarla yürütmeye çalışıyorlardı. Bu tutum, esasında tedaviye çok iyi cevap veren vajinizmin farkında olmadan yerleşmesine neden olur. Tedavisinde çeşitli uygulamalar gördüğümüz vajinizm, tedaviye çok iyi cevap veren bir fonksiyonel cinsel sorun olarak karşımıza çıkar. Yılların geçmesini beklemeden çiftlerin mutlaka hekime başvurup, tedavi olmaları uygundur.

Jinekoloji Uzmanı Dr. Akif POROY
sexualth@superonline.com  


ALT KONULAR  
Soru ve Cevaplarla Vajinismus
Viajinismus'u Tedavisinde Psikiyatrın Yeri  
>> SAYFA BAŞINA DÖN <<