ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹


ANKET
Selülitlerden kurtulmak için? 
 Eczaneden ürün alıyorum
 Evde kür uyguluyorum
 Banyoda masaj yapıyorum
 Hiçbirşey yapmıyorum
  
 
Kalıcı Makyaj (Permanent Make – up)
 

Uzak doğuda başlı başına bir kültür olayı olan bu metodun kökeni çok uzun yıllara dayanır. Geçmişi 500 yılı aşan bu yönteme Kaptan Cook, coğrafi keşifleri sırasında rastlamış ve 1774 yılında Avrupa’ya taşımıştır. O zamandan bu güne kadar geniş kitleler tarafından kabul görmüş, araştırılmış ve yeni yöntemler geliştirilmiştir. Özellikle son yıllarda dekoratif kozmetik alanında büyük ilerlemeler kaydedilerek, çok özel boyalar ve cihazlar hizmete sunulmuştur.

Kalıcı makyaj metodu, adı üstünde güneşten, sudan ve terden etkilenmeyen, ciltte 2-5 yıl kadar kalabilen bir yöntemdir. Kalıcı makyaj çoğunlukla kaş kontürü, dudak kontürü ve gözlerde eye-liner olarak uygulanır. Bunların dışında derideki renk farklılıklarının giderilmesinde, yapay ben, göğüs ucu oluşturulması gibi seyrek kullanılan durumlarda da rahatlıkla uygulanır.

Kaşlarda: Kaşları seyrek olanlar, hiç kaşı olmayanlar, kaşlarında yara veya ameliyat izinden dolayı boşluklar bulunanlar, kaşının şeklini beğenmeyenler, kaşları ince ya da asimetrik olanlarda uygulanır. Ayrıca gözlüksüz makyaj yapmakta zorluk çekenler, makyaj yaparken elleri titreyenler için büyük kolaylık sağlar.

Dudaklarda: Dudak kenar çizgisinin belirginleştirilip, kalıcı olarak çizilmesinde, üst ya da alt dudaklarda asimetri olanlarda, dudak çevresinin belirsiz olması durumunda, dudakların büyütülmesi veya küçültülmesinde uygulanır. İşlem sonrası dudaklar öne çıkarak, çekici ve dolgun bir görünüm kazanır.

Gözlerde uygulanan eye-liner: İstenilen renklerde çizgi çekilerek, gözlere daha anlamlı ve çekici bir ifade verilir. Eye-liner çizgisi, hanımlara büyük kolaylık sağlar.

Kalıcı makyaj yöntemiyle hanımların makyaj için harcadıkları zaman kaybı tamamen ortadan kalkar. Sporcular ve aktif spor yapanlar, yüzücüler ve yüzmeyi sevenler için, günün her saatinde bakımlı, makyajlı ve güzel görünmek isteyenler için ideal bir yöntemdir. Her yıl tekrarlanan kısa seanslarla ömür boyu makyajlı kalmak mümkündür.

Kalıcı makyaj bu konuda eğitim almış diplomalı uzmanlar tarafından uygulanmalıdır. Kalıcı makyaj yaptırmak isteyen kişinin ne istediğini öncelikle tam olarak tespit etmek gerekir. Çünkü, kendisine uygun olmayacak, yakışmayacak kaş ve dudak şekilleri isteyenlerle çok sık karşılaşılır. Renk seçiminde ve şekil vermede müşteriyle birlikte karar verilir.

İşleme başlamadan önce uygulama yapılacak bölge dezenfekte edilir. Sonra uygun bir kalemle kişinin yüz yapısına uygun düşecek şekilde kaşlar yeniden çizilir. Dudak kontürü çalışılacaksa, dudaklardaki kusurları kapatacak şekilde dudak çevresi belirlenir.

Kalıcı makyajda bitkilerden elde edilerek, klinik testlerden geçirilmiş doğal boyalar kullanılır. Katkı maddeleri içermeyen bitkisel boyalar alerjik kişilerde bile alerji riski olmadan kullanılabilir. Her uygulamada tek kullanımlık steril iğne ve uçlar açılır. Elektrikli pigmentasyon cihazının ucu da dezenfekte edildikten sonra iğne takılır. Daha önce belirlenmiş çizgilerin üzerinden çalışılarak bitkisel boya cildin üst tabakası olan epidermisin üst katmanına yerleştirilir. İşlem bittikten sonra antiseptik bir pomat sürülür. Uygulama 5-6 gün sonra deri üzerinde kalan renk ve boya miktarıyla belirlenir. Bu nedenle 3 hafta sonra kontrole çağrılarak gerekli görülürse, düzeltmeler yapılabilir.

Uygulamadan memnun kalınmaz ya da değişik renk ve şekil verme gibi istekler olursa, tamamen doğal bitkilerden üretilen boyaların silinmesi mümkün değildir.

Reyhan KAYNAR  
Güzellik Uzmanı
reyhankaynar@hotmail.com  
>> SAYFA BAŞINA DÖN <<