ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹


ANKET
Selülitlerden kurtulmak için? 
 Eczaneden ürün alıyorum
 Evde kür uyguluyorum
 Banyoda masaj yapıyorum
 Hiçbirşey yapmıyorum
  
 
Türk Kadınları Avrupalılara Benzemeye Başladı
 

Eski hikayelerde, genellikle kahramanlar çok kuvvetli ve iri yarı olarak tarif edilirse de dedelerimiz bugünün gençleri yanında hayli kısa kalıyor. Çünkü son zamanlarda yapılan araştırmalar beden standartlarında büyük değişmeler olduğunu gösteriyor. Türk insanı, kadınıyla erkeğiyle önceki kuşaklara göre daha uzun. Omuz ve göğüs çevresi genişliyor, bel inceliyor ve kalça daralıyor. Kadınların göğüsleri de nenelerimize gore daha küçük. Kadınların elleri ise gün geçtikçe incelip, narinleşiyor. Kadınlarımız vücut ölçüleriyle Avrupalı hemcinslerini yakalıyor. Yani ekonomik ve sosyal açıdan AB’ye aday gösterilsek de vücut standartlarımızla çoktan AB’ye girdik bile…

Son 50 yıllık dönem için yapılan araştırmalarda vücut standartlarında büyük gelişmeler olduğu görülüyor. En çarpıcı değişim 1940’lı yıllarda kadınların ortalama boyu 1.52 iken günümüzde 1.64 metre. Aynı sure içinde erkekler de 1.66’dan 1.76’ya uzamış. İyi beslenen kesimde ise boy uzaması daha fazla.

7 cm uzadık
Çeşitli giyim eşyalarının satışlarındaki son durum da vücut ölçülerindeki değişimi açıkca gösteriyor. Karşılaştırma yapıldığında şu sonuç ortaya çıkıyor; kadınların boyları uzuyor ve kiloları artıyor. Yalnız paniğe kapılmaya gerek yok. Kilo artışı, boydaki uzama oranına gore normal. 20 yılda boylarda ortalama 7cm. artış olurken kiloda 2 kg. arttığı için kadınlarımız giderek inceliyor. Aynı şekilde göğüs kafesi ve omuz genişliği büyürken, meme ölçüleri küçülüyor. Kalçalar daralıyor, bacaklar uzuyor. Kadınların elleri incelirken ayakları büyüyor.

10 yılda 12 numara büyüdük.
Konfeksiyon uzmanlarına gore, 15 yıl önce 38-40 beden etek ve pantolon bedenleri daha çok satılırken şimdi 42 ve 44 beden alınıyor. En çok satılan bütün bedenlerin son 10 yıl içinde sürekli büyüdüğü belirtiliyor.

Göğüsler küçüldü
Sutyen ve külot gibi iç giysilerin en çok satan bedenleri de giderek küçülüyor. İç giyim konusunda üretim yapan uzmanların belirttiğine göre genelde türk kadınlarının %40’ı büyük memeli. Fakat meme büyüklüklerinde giderek bir küçülme görülüyor. Meme büyüklüğü A, B, C, D, diye sıralandığında D’den A’ya doğru bir eğitim sözkonusu. Sütyenlerin göğüs çevresinin genişliğinin 30’dan 42’ye kadar inç olarak hesaplanan ölçüler gösteriyor. Şehir merkezlerindeki kadınların %35’i büyük memeli, yani 36B ile 40C arası sütyen kullanılıyor. %50’si ise 34B ile 36C  arasında. Yüzde 15’i de küçük memeli. 32A ile 34B arası sütyen kullanılıyor.

Külot bedenlerinde de giderek bir küçülme  olduğu görülüyor. 20 yıl kadar önce orta ve geniş bedenler piyasaya hakimken, artık küçük bedenler diğerlerine yaklaşıyor. Aynı değişim mayo ve bikiniler için de geçerli. Bedenlerde 44’den 36’ya doğru bir kayma söz konusu. En çok satılan bedenler 38 ve 40 olurken, 44 beden artık çok az yapılıyor.

Aynı durum kadın çorapları için de geçerli. En çok satılan numaralar 2 ve boyu 1.70’in üzerinde olanlar için üretilen 3 numara. 1 numara ise artık neredeyse satılmıyor kadın aykakkabıları da eskiden 38 numaraya kadar üretilirken, şimdi 39 ve 40 numaralar da yapılıyor. Benzer durum kadın terlikleri için de geçerli. Birkaç yıl öncesine kadar 34-38 numara arasında üretilen terlikler artık 37-41 arasında değişiyor.

Nişan yüzüklerinde tasarruf
Kadın ölçülerindeki bu değişikliklere en çok kızanların başında kuşkusuz kuyumcular geliyor. Çünkü kadın yüzüğü ve bilezik ölçüleri de giderek küçülüyor. 70’li yıllarda 14-15-16 numara yüzükler daha çok satılırken artık 12 ve 13 numara yüzükler kullanılıyor. Bileziklerin çapı da 6,57 cm.’den ortalama 6.cm’ye düşmüş.

Vücut ölçülerindeki bu büyük değişime bilim adamları “Secular Trend” diyorlar. Bu değişim binyılın son yüzyılına özgü bir gelişme. Binlerce yıl çok fazla bir değişim görülmezken, özellikle son 40-50 yılda adeta bir patlama yaşanıyor. Bilim adamları bu değişimi; beslenmeye, güneş enerjisine, spora ve fiziki güzelliğe özen gösterilmesine bağlıyor. Acaba vücut ölçülerindeki bu gelişim, aynı şekilde devam edecek mi? Kesin bir cevap vermek için henüz erken olduğu düşünülüyor. Ama bir gerçek var ki vücut ölçülerimizle çoktan AB’ye girdik bile.

Organon Kadın  
>> SAYFA BAŞINA DÖN <<