Haberler >> Genç Anne ve Babalar
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
ANKET
Sizi boşanmaya itecek en önemli sorun hangisi olabilir? 
 Şiddet
 Aldatma
 Ekonomik sorunlar
 Geçimsizlik - iletişimsizlik
 Ailelerden kaynaklı sorunlar
 Cinsel Paylaşım Eksikliği
 Diğer
  

Çocuklarla Birlikte Yapılabilecek Yaz Aktiviteleri

Çiğdem Yaşaroğlu / Editör

Yaz demek, çocuklarla birlikte daha çok vakit geçirmek demek. Okulların kapanmasının ardından, çocukların verimli zaman geçireceği aktiviteler yaratmak yine ebeveynlere düşüyor. Günümüzde çocuklar genellikle boş vakitlerini bilgisayar, televizyon, akıllı telefon ve tabletlerin başında geçiriyorlar. Yeni nesillerin teknolojiden faydalanmaları tabii ki gerekli ve kaçınılmaz ancak dozunda bırakılması da önemli.
Sürekli bilgisayar ve televizyon başında vakit geçiren çocuklar gerçek hayattan uzaklaşabiliyor ve çocuk olmanın getirdiği özgürlük duygusunu yeterince tadamayabiliyorlar. Ancak ebeveynler olarak bu durumu değiştirmek elinizde.

Hem Zihni Hem de Bedeni Geliştiren Etkinlikler

Çocuğunuzun vaktini kaliteli etkinliklerle doldurmasını sağlayıp hem onun zihinsel gelişimine pozitif etkide bulunabilir hem de bunu yaparken keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. İşte yazın çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz bazı keyifli etkinlikler:

- Bisiklete binin! Yaz ayları, en zevkli açık hava aktivitelerinden biri olan bisiklete binmek için en uygun dönemdir. Birlikte sakin bir sahil yolunda ya da doğada bisiklete binerek hem çocuğunuzun egzersiz yapmasına olanak sağlar hem de aranızdaki duygusal bağı kuvvetlendirmiş olursunuz.
- Sanatsal aktiviteler yapın! Çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirmek için en önemli yöntemlerden biri, onları sanatsal aktiviteler yapmaya teşvik etmektir. Özellikle okul öncesi çağdaki çocuklar, söyleyemediklerini sanatla ifade ederler. Çocuğunuzu bir sanat kursuna göndermenin yanı sıra evde de sanatla uğraşmasını sağlayabilirsiniz. Keçeli kalemlerle boyama yapma, oyun hamuru veya patates baskı, evde deneyebileceğiniz sanatsal etkinliklerin sadece birkaçıdır. Bu basit etkinlikler, çocukların yaratıcılıklarını ortaya çıkarmaları için eşsiz fırsatlardır.

Tabii bu aktiviteler sırasında çocuklarınız yetişkinler kadar dikkatli olmayabilir ve kıyafetlerini boyalarla kirletebilir. Böyle bir durumda keçeli kalem lekesi nasıl çıkarılır diye merak ediyorsanız, bu linkteki önerileri uygulayabilirsiniz.

Evin Dışında Yapabilecekleriniz

Yaz mevsiminin en önemli avantajı açık havada yapılabilecek birçok aktivite fırsatı sunmasıdır. Güzel havalardan faydalanarak kendinizi çocuğunuzla birlikte dışarı atabilirsiniz.

- Çocuğunuzu sokak oyunları oynaması için teşvik edin! Sokak oyunları, sosyal bağ kurma açısından çok faydalı olmalarının yanı sıra çocukların zihinsel ve ruhsal gelişimleri için de oldukça önemli sayılıyor. Bu oyunlar esnasında yapılan sıçrama, atlama ve koşma gibi fiziksel hareketler, kas gruplarının gelişimi için de gerekli. Yaz aylarını fırsat bilip, çocuklarınızı güvenli park ve mahalle aralarında sokak oyunları oynamaları için teşvik edin.
- Kültür gezilerine çıkın! Yaz, çoğu zaman tatil, deniz ve güneşi çağrıştırsa da çocuğunuzun bolca boş vakti olduğu bu dönem, ona kültürel mekanları gezdirmeniz için önemli bir fırsat. Ülkemizin zengin kültürel geçmişini çocuklarınıza tanıtmak için müze, ören yerleri, saray ve parkları birlikte gezmeniz, onlar için unutulmaz bir deneyim olacaktır.
- Doğayla iç içe olun! Toprakla oynamak, doğada vakit geçirmek çocuğunuza pozitif enerji verir. Birlikte doğa gözlemine çıkabilir, böcekleri ve bitkileri inceleyebilirsiniz.

Evdeki vaktinizi değerlendirirken de doğayla iç içe olmanız mümkün. Bunun için balkon ya da bahçede çiçek ekmek veya sebze yetiştirmek gibi hobileri çocuğunuzla birlikte eğlenceli bir şekilde yapabilirsiniz.


[12.07.2017]


 
 
DİĞER HABERLER  
Bebeğinizin Mışıl Mışıl Uyuması İçin 8 Tüyo
Çocuğum Neden Sürekli Ağlıyor?
Koynunuzda Değil Beşikte Uyutun
Çocuklarla Etkili İletişimin Şifreleri
Grip Olan Anne Bebeğini Nasıl Emzirmeli?
Çocuklar Neden Okuldan Kaçar?
Doğru Emzirmenin 10 Kuralı
Çocuğunuza 2 Hafta Zaman Tanıyın