Haberler >> Genç Anne ve Babalar
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
ANKET
Sizi boşanmaya itecek en önemli sorun hangisi olabilir? 
 Şiddet
 Aldatma
 Ekonomik sorunlar
 Geçimsizlik - iletişimsizlik
 Ailelerden kaynaklı sorunlar
 Cinsel Paylaşım Eksikliği
 Diğer
  

Çocuklarla Etkili İletişimin Şifreleri

Çocuğunuzun ruhsal ve davranışsal gelişimine katkı sağlamanın ve aile bağlarını kuvvetlendirmenin yolu, onunla etkili bir iletişim kurmanızdan geçiyor. 
Anne-babaların çocuklarını yetiştirirken karşı karşıya kaldıkları en önemli sorunlardan biri, onlarla etkili iletişim kuramamak oluyor. Türkiye'nin lider e-ticaret platformu GittiGidiyor da ebeveyn çalışanlarının çocuklarıyla daha iyi iletişim kurmasına katkı sağlamak amacıyla Parents Day etkinlikleri düzenlemeye başladı. İlk etkinlikte konuşan ebeveyn koçu İnanç Civelekoğlu, müzakere yöntemiyle uzlaşma sağlamanın hem çocuk hem de ebeveynler üzerinde olumlu etki bırakacağını vurgulayarak, etkili anne-baba olmanın yollarını anlattı. İşte çocuğunuzla etkili bir iletişim kurabilmeniz için yapmanız gerekenler:

Etkin Bir Dinleyici Olun: Çocuğunuzla kurduğunuz diyaloglarda yanıt vermeye odaklanan taraf olmaktan ziyade iyi bir dinleyici olun. Tamamen çocuğunuzu dinlemeye odaklanın. Anlattığı gerçeklere ve duygularına dikkat edin. Anlattıklarından ne anladığınızı ona anlatın. Bunu yaparken yorumlarınızı eklemekten ve yargılayıcı olmaktan uzak kalın. Empati kurun ve kabul edildiğini hissetmesini sağlayın. Bu yolla gerçek soruna odaklanabilir, çocuğunuza sorumluluk almayı öğretebilir, yaratıcı potansiyellerini ortaya çıkarabilir ve kendi kendine yeten bir birey olmasına katkıda bulunabilirsiniz.
 
12 İletişim Engelinin Farkında Olun: Emir, ahlak dersi ve nasihat vermekten kaçının. Tehdit etmekten, eleştirmekten, mantık kullanmaktan, övmekten, isim takmaktan, analiz etmekten, yatıştırmaktan, sorgulamaktan ve dalga geçmekten mümkün olduğunca uzak durun.

Kendinizi Etkili İfade Edin: Etkili iletişimin unsurlarını bilmek ve uygulamak, çocuğunuzla doğru iletişim kurabilmeniz için gereken en önemli araçlardan biri olarak öne çıkıyor. Çocuğunuza karşı her koşulda açık ve tutarlı olun. İletişimi hiçbir zaman azaltmayın.
 
Uzlaşmacı Olun: Otoriter ebeveyn olmaktan kaçının. Otoriter ebeveyn modelinde anne-baba “kazanır” ancak çocuk “kaybeder”. Çocukta içerleme, öfke ve kin duyguları oluşur. Hoşgörülü anne-baba yönteminde ise çocuk “kazanır” ancak anne-baba “kaybeder. Bu kez ebeveynde içerleme, öfke ve kin duyguları görülebilir. Anne-baba ve çocuk arasında müzakerenin ön plana çıktığı bir yöntem olan uzlaşmada ise her iki taraf da daha çok kazanmak ve daha az kaybetmek için çalışır. Böylece nihai çözüme müzakere bölümünde ulaşılır. Alınan karar hem anne-baba hem de çocuk için “Alınan bu kararla yaşayabilirim” hissiyatı yaratır. Dolayısıyla hem siz hem de çocuğunuz huzurlu, sağlıklı ve mutlu bir iletişim süreci geliştirirsiniz. Ayrıca bu yöntemle her iki taraf da ilişkiye sevginin yanı sıra saygıyı da ekler. Uzlaşma yöntemini doğru uygulayabilmek için ise şu altı adıma uymak gerekiyor:

• İhtiyaçları tanımlayın.
• Muhtemel çözümler üretin.
• Çözümleri değerlendirin.
• Çözümlerden birine karar verin.
• Çözümü uygulayın.
• Sonuçları kontrol edin.


[17.10.2017]


 
 
DİĞER HABERLER  
Bebeğinizin Mışıl Mışıl Uyuması İçin 8 Tüyo
Çocuğum Neden Sürekli Ağlıyor?
Koynunuzda Değil Beşikte Uyutun
Çocuklarla Etkili İletişimin Şifreleri
Grip Olan Anne Bebeğini Nasıl Emzirmeli?
Çocuklar Neden Okuldan Kaçar?
Doğru Emzirmenin 10 Kuralı
Çocuğunuza 2 Hafta Zaman Tanıyın