Haberler >> Genç Anne ve Babalar
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
ANKET
Sizi boşanmaya itecek en önemli sorun hangisi olabilir? 
 Şiddet
 Aldatma
 Ekonomik sorunlar
 Geçimsizlik - iletişimsizlik
 Ailelerden kaynaklı sorunlar
 Cinsel Paylaşım Eksikliği
 Diğer
  

Bebeğinizin Mışıl Mışıl Uyuması İçin 8 Tüyo

Bebeğinizin rahatça uykuya dalması ve sağlıklı bir uyku alışkanlığı kazanması için bu basit yöntemlerden yararlanabilirsiniz.
Çocukların uykuya olan ihtiyacı ve uyku süreleri büyüme dönemlerine göre farklılık gösteriyor. Çocuğun yeterli büyüyüp gelişmesi için geceleri düzenli uyuması gerekiyor. Sağlıklı uyku alışkanlığını kazandırmak için bebeklikten itibaren belirli bir saatte, bebeğin uyuması ve uyanmasını sağlamak büyük önem taşıyor.
Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Erkan Uçlar, bebeklerin sağlıklı ve kaliteli uykusu için neler yapılması gerektiği hakkında bilgi verdi.

Bebeğinizin Aşırı Yorgun Olmamasına Dikkat Edin

Bebeklerin uyku saatleri biyolojik ritme göre düzenlenmelidir. Bebeğin geç uyutulması, uyku süresinin daha uzun olacağı anlamına gelmez. Hatta bebek bu nedenle yorgun düşerse uyku düzeni etkilenir, uykuya dalmakta ve uykuda kalmakta zorluk çeker, bir süre sonra da kronik uykusuzluk gelişebilir. Bu nedenle bebeğin yorgunluğunun belirtileri iyi gözlemlenmelidir. Bebeğin yorgun olduğu ancak bu yorgunluğun aşırı olmadığı an çok önemlidir.

Bebeğin Rahat Bir Uykuya Dalması İçin 8 Altın Kural

1- Ilık banyo yaptırmak.
2- Badem, papatya ya da lavanta yağı ile masaj yapmak.
3- Kitap veya masal okumak.
4- Şarkı söylemek.
5- Hafif müzik dinletmek.
6- Beslemek.
7- Memede uyuma alışkanlığı kazandırmamak.
8- Odasının karanlık olmasına özen göstermek.

Emerek Uykuya Dalmasını Engelleyin

Bebekler için yatma vakti rutini geliştirilmelidir. Uyku vaktinden bir saat önce gerçekleştirilen bu rutin, bebeğe uyku vaktinin geldiğini işaret eder ve uykuya hazırlanmasında yardımcı olur. Eğer bir bebek uykuya sürekli emzirilerek ya da biberonla beslenerek dalıyorsa, emzirme ile uykuyu ilişkilendirebilir. Bu durum zamanla uykuya başka yollarla dalmasına engel olur. Bebeğin herhangi bir yardım olmadan uykuya dalması isteniyorsa, uykulu hale gelene kadar emzirilmeli fakat bu şekilde uyuyakalması engellenmelidir.

Uyanırken Nasıl Sesler Çıkardığına Dikkat Edin

Bebeğin daha uzun uyuyabilmesine yardım etmek için ilk adım onun uykuda çıkardığı seslerle, uyanmış olduğu zamanlarda çıkardığı sesleri belirleyebilmektir. Bu durumda bebeğin gerçekten uyanmaya başlarken onu beslemeye başlamanız ya da uykuya dalması için kullandığınız sözcüklerle onu nazikçe okşamanız, uykusunu bölmeden tekrar uyumasına yardımcı olabilir. Aksi takdirde bebek en ufak kıpırdanışında kucaklanıp beslenir, bakımı yapılır veya sallanırsa, zamanla uykuya dalabilmek için bu rutine ihtiyacı olduğunu düşünür.

Sağlıklı Bir Uyku Alışkanlığı Kazandırmak İçin...

• Gece bebeğin uyuduğu odayı olabildiğince karartın.
• Geceleri yanındayken sakin ve yavaş hareket edin.
• Gece çok gerekli olmadıkça alt değiştirmemeye çalışın ve bezini nazikçe kontrol edin.
• Gece uyandığında kendini oyun zamanında hissetmemesi için hareketli oyuncakları bebeğin yatağından uzak tutun.
• Bebeği yatırırken kullandığınız “pış pış, uyku zamanı” gibi bazı anahtar kelimeleri birkaç hafta boyunca tekrara edin.
• Bebeğin akşam uyuyacağı odada gün boyunca kitap okuma, şarkı söyleme ve oyun oynama gibi sakin zamanlar geçirin. Bu odada onu gün boyunca 2 ya da 3 kez gündüz uykusuna yatırın. Bu bebeğin kendi yatağının güvenli ve çok rahat bir yer olduğunu öğrenmesinde yardımcı olacaktır.


[31.10.2017]

HABERLE İLGİLİ LİNKLER
Koynunuzda Değil Beşikte Uyutun
Bebeğinizi Rahatça Uyutmanın 5 Yolu
Çocuklarda Uyku Problemleri Nasıl Çözülür?

 
 
DİĞER HABERLER  
Bebeğinizin Mışıl Mışıl Uyuması İçin 8 Tüyo
Çocuğum Neden Sürekli Ağlıyor?
Koynunuzda Değil Beşikte Uyutun
Çocuklarla Etkili İletişimin Şifreleri
Grip Olan Anne Bebeğini Nasıl Emzirmeli?
Çocuklar Neden Okuldan Kaçar?
Doğru Emzirmenin 10 Kuralı
Çocuğunuza 2 Hafta Zaman Tanıyın