Haberler >> Genç Anne ve Babalar
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
ANKET
Sizi boşanmaya itecek en önemli sorun hangisi olabilir? 
 Şiddet
 Aldatma
 Ekonomik sorunlar
 Geçimsizlik - iletişimsizlik
 Ailelerden kaynaklı sorunlar
 Cinsel Paylaşım Eksikliği
 Diğer
  

Çocuğunu Tek Başına Büyüten Ebeveynlere Öneriler

Boşanan veya eşini kaybederek çocuğunun bakımını tek başına üstlenmek zorunda kalan bir ebeveynseniz zor bir süreç sizi bekliyor. Ancak bu süreci en az hasarla atlatmak için de yapabilecekleriniz var.
Çeşitli nedenlerle tek başına kalmış annenin ya da babanın, çocuğun bakımını tek başına üstlenmesi hem ebeveyn hem de çocuk açısından travmatik sonuçlar doğurabiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Çocuğu ile baş başa kalan anne veya babanın önceliği çocuk olmak durumunda ancak bu, kendine zaman ayırmayacağı anlamına gelmez. Kişi mutlu olmalı ki çocuğu da mutlu olsun. Anne babaların en çok dikkat etmesi gereken şey, çocukları suçlu hissettirmemek” diyor.
Karabulut'un verdiği bilgilere göre, tek ebeveynle büyümek çocuk açısından da travmatik olabiliyor. Bu durum özellikle ani kayıplar ve anne ile baba arasında geçimsizlikten kaynaklanıyor. Anne ile baba arasındaki şiddet, çocuğa uygulanan fiziksel ve ruhsal şiddet, terk edilme, üçüncü kişilerin aile içerisine istenmedik biçimde girmesi çocuk açısından olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. 0-6 yaş aralığındaki çocuk için annesiz büyümek daha zor. Çocuk temel güven duygusunu bu yaşlarda anneden öğreniyor.

Ebeveynler Ayrılmış Olsa da Çocukla İlgili Konularda Doğru İletişim Kurmalı

Tek ebeveyn olmanın hem ekonomik hem de psikolojik zorlukları olabiliyor. Çocuklar özellikle küçükse ve aksini gerektirecek özel bir durum yoksa genellikle anne ile yaşar. Özellikle çalışan anneler çocuklarına ayırması gereken enerji, zaman ve bütçe sorumluluklarıyla birlikte işe ayırdığı zamanı yönetmek açısından zorlanabilir. Anne ve baba çocuğun maddi ve manevi ihtiyaçlarını ortak bir şekilde karşılayabiliyor ve hayatına dahil olabiliyorlarsa, evdeki ebeveynin ve en önemlisi çocuğun yaşadığı zorluklar azalıyor.

Ebeveynler Kendine de Zaman Ayırmalı

Çocuğu ile baş başa kalan anne veya babanın önceliği çocuğu oluyor. Ancak bu kendine zaman ayırmamalı, kendi ihtiyaçlarını düşünmemeli demek değil. Kişi mutlu olmalı ki çocuğu da mutlu olsun. Çocukla iletişim kurmak da bir yetişkinle iletişim kurmaktan farklıdır. Bu yüzden evde kalan başkaları yoksa, ebeveynin sosyal iletişim ihtiyacını gidermenin yollarını bulması gerekir. Çocuğu diğer ebeveynde olduğunda kendisi için program yapmalı. Dinlense bile bu kendine ayırdığı özel zaman olmalıdır.

Davranışsal Problemler Ortaya Çıkabilir

Çocukların tek ebeveyn durumuna alışması zaman alabilir. Özellikle etrafında anne-babası birlikte olan ve etkinliklere hep beraber gelen arkadaşları varsa kendileri ile kıyaslamalar yapabilirler. Çocuklar yeni durumlara yetişkinlerden çok daha kolay adapte olurlar. Yetişkinler adapte olamadığında ruhsal sıkıntılar yaşarken, çocuklar davranışsal problemler yaşayarak tepki gösterirler. Tırnak yemek, ders başarısında düşme, öfke problemleri, uyku problemleri, ergenlik döneminde iseler okul problemleri, arkadaş ilişkilerinde problemler görülebilir.

Özel Günlerde Yanında Olun

Diğer ebeveyn ile ilişkinin sadece haftasonları ile sınırlı kalması yeterli olmaz. Özellikle doğum günleri, mezuniyet, doktor ziyaretleri gibi ortamlara mümkünse 2 ebeveynin de katılması önem taşır. Evdeki ebeveyn durumun manevi yükünü, iş yükünü tek başına sırtlamak zorunda kalır ve bunu çocuğuna yansıtırsa, çocuğun suçlu hissetmesine sebep olabilir. Anne babaların en çok dikkat etmesi gereken şey, çocukları suçlu hissettirmemektir.

Tek Ebeveyn Olarak Çocuk Yetiştirenler Bunlara Dikkat Etmeli

• Çocukla anne/baba ile ilgili konuşurken kişisel duygu ve düşüncelerimizi çocuğa yansıtmamak.
• Çocuğu “taraf” seçmeye zorlamamak.
• Çocukla doğru, açık, net bir iletişim kurmak.
• Çocukla özel zamanlar geçirmek.
• Çocuğunuzla birebir zaman geçirdiğiniz gibi, sosyal ortamlarda da vakit geçirmeye çalışmak.
• Tek ebeveynle yaşıyor diye ona mahzun, zavallı, üzgün, problemli çocuk muamelesi yapmamak, işlerin doğal akışını sürdürmek.
• Olası problemleri hemen “tek ebeveynli oluş”a bağlamamak.
• Baba/Anne eksiğini aşırı çaba ile kapamaya çalışmamak.
• Çocuk üzerinden savaşmamak.
• Uzakta olduğunuz zamanlarda da çocuğunuzla iletişimde kalmak.
• Uzaktaki anne/baba olarak yaşadığınız evde çocuğunuza ait özel eşyalar, oyuncaklar, kitaplar olmasına özen göstermek.
• Uzaktaki anne/baba olarak çocuğunuzla olduğunuz zamanlarda onun tercihlerini de göz önünde bulundurmaya çalışmak.
• Uzaktaki anne/baba olarak evinizde çocuğunuza misafir muamelesi yapmamak.
• İhtiyaç halinde uzman desteği almak.


[30.11.2017]


 
 
DİĞER HABERLER  
Sağlıklı Bebek Büyütme Rehberi
Çocuk Doktorlarına En Çok Sorduğumuz 10 Soru
Çocuğumun Tiki Var, Ne Yapmalıyım?
Çocuğunu Tek Başına Büyüten Ebeveynlere Öneriler
Çocukların Diş Problemlerine Nasıl Müdahale Etmeliyiz?
Çocuklarda İletişimin 6 Altın Kuralı
Bebeğinizin Mışıl Mışıl Uyuması İçin 8 Tüyo
Çocuğum Neden Sürekli Ağlıyor?