Haberler >> Psikoloji
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹




ANKET
Stres, hayatınızı nasıl etkiliyor? 
 Stresten uzak sakin bir hayatım var
 Strese maruz kalsam da üstesinden gelebiliyorum
 Stres yüzünden sürekli sorunlar yaşıyorum
  

Stresli Anlarda 'İman Tahtası'nı Kullanın!

Anadolu'da bazı yörelerde özellikle cenazelerde elini yumruk yapıp göğsüne vuran kadınların görüntüsüne şahit olmuşsunuzdur. Peki bu yas tutma davranışının altında bilimsel bir sebep yatıyor olabileceğini hiç düşündünüz mü?
İnsan anatomisinde bugüne kadar bulunma amacı çok fazla bilinmeyen “ilahi” bir organ, stresli ve üzüntülü anlarda bize yardımcı oluyor!
‘Timus bezi’ ya da daha çok bilinen ismiyle ‘iman tahtası’na sertçe vurmak stresi azaltıyor. HelpA Akademi kurucusu Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan'ın verdiği bilgilere göre, ‘Pi-Ki’ adı verilen egzersiz ile iman tahtası bölgesi titreşime uğratıldığında vücuttaki stresle savaşarak, dakikalar içinde olumsuz etkilerden arınma sağlıyor. İki göğsümüzün arasındaki mercimek büyüklüğünde bez yapısına başparmak, orta ve işaret parmağımızı birleştirerek 8 kez sert biçimde vurarak stresten uzaklaşabilirsiniz...

Diğer Basit Stresten Arınma Yöntemleri

Nefes Tekniğini Deneyin: En eski öfke kontrol yöntemlerinden biri de nefes tekniğidir... Psikolojik şiddet sonrası sakin bir yere gidilip önce sağ, sonra sol burun deliğini kapatarak 8’er kez hızlı nefes almak da öfkeyi yatıştırır.

5 Yıl Sonrasını Düşünün: Gözleri kapatıp 5 yıl sonra bunların hiçbirinin hayatında olmayacağını hayal etmek kendini en iyi motive etme yöntemlerinden biridir.

Masada Su Dolu Bir Obje Bulundurun: Çalışma masasında içinde su olan bir obje bulundurmanın, stres anında kısa sürede toparlanmak için iyileştirici etkisi vardır. Fanusta bir süs bitkisi, minik bir akvaryum ya da camdan içi su dolu bir obje bile olabilir. En alevli durumunuzda, bu kaynağa 2 dakika bakarak derin nefesler alın. Yatıştığınızı ve kendinizi daha iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz.

Sizi Üzen Kişiyi Affedin: Tartışmalardan sonra gün sonunda kendinizle baş başa kaldığınızda sizi üzen kişinin ismini tekrar edin ve ‘Seni affediyorum ve zihnimden özgürleştiriyorum’ cümlesini defalarca tekrarlayın. Bilinçaltınızı inandırmaya çalışın, göreceksiniz ertesi gün kuş gibi hissedeceksiniz.


[13.03.2017]


 
 
DİĞER HABERLER  
Olumsuz Düşüncelerden Kurtulmanın 8 Yolu
Depresyonumuzu Ne Kadar Tanıyoruz?
Referandum Travmasından Çıkmanın Yolları
“Sanki Kötü Birşey Olacak”
Güzel Görünme Çabası Bir Hastalık mı?
İçimizde Bir Pinokyo Yaşıyor
Stresli Anlarda 'İman Tahtası'nı Kullanın!
Bizi Biz Yapan 4 Temel Duygu