Haberler >> Psikoloji
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
ANKET
Evliliğinizdeki en önemli sorun nedir? 
 Ekonomik (maddi) sorunlar
 Aileler arası çatışma
 Cinsellik
 Aile içi şiddet
 İletişimsizlik
 Aldatma
 Diğer
  

Stresli Anlarda 'İman Tahtası'nı Kullanın!

Anadolu'da bazı yörelerde özellikle cenazelerde elini yumruk yapıp göğsüne vuran kadınların görüntüsüne şahit olmuşsunuzdur. Peki bu yas tutma davranışının altında bilimsel bir sebep yatıyor olabileceğini hiç düşündünüz mü?
İnsan anatomisinde bugüne kadar bulunma amacı çok fazla bilinmeyen “ilahi” bir organ, stresli ve üzüntülü anlarda bize yardımcı oluyor!
‘Timus bezi’ ya da daha çok bilinen ismiyle ‘iman tahtası’na sertçe vurmak stresi azaltıyor. HelpA Akademi kurucusu Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan'ın verdiği bilgilere göre, ‘Pi-Ki’ adı verilen egzersiz ile iman tahtası bölgesi titreşime uğratıldığında vücuttaki stresle savaşarak, dakikalar içinde olumsuz etkilerden arınma sağlıyor. İki göğsümüzün arasındaki mercimek büyüklüğünde bez yapısına başparmak, orta ve işaret parmağımızı birleştirerek 8 kez sert biçimde vurarak stresten uzaklaşabilirsiniz...

Diğer Basit Stresten Arınma Yöntemleri

Nefes Tekniğini Deneyin: En eski öfke kontrol yöntemlerinden biri de nefes tekniğidir... Psikolojik şiddet sonrası sakin bir yere gidilip önce sağ, sonra sol burun deliğini kapatarak 8’er kez hızlı nefes almak da öfkeyi yatıştırır.

5 Yıl Sonrasını Düşünün: Gözleri kapatıp 5 yıl sonra bunların hiçbirinin hayatında olmayacağını hayal etmek kendini en iyi motive etme yöntemlerinden biridir.

Masada Su Dolu Bir Obje Bulundurun: Çalışma masasında içinde su olan bir obje bulundurmanın, stres anında kısa sürede toparlanmak için iyileştirici etkisi vardır. Fanusta bir süs bitkisi, minik bir akvaryum ya da camdan içi su dolu bir obje bile olabilir. En alevli durumunuzda, bu kaynağa 2 dakika bakarak derin nefesler alın. Yatıştığınızı ve kendinizi daha iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz.

Sizi Üzen Kişiyi Affedin: Tartışmalardan sonra gün sonunda kendinizle baş başa kaldığınızda sizi üzen kişinin ismini tekrar edin ve ‘Seni affediyorum ve zihnimden özgürleştiriyorum’ cümlesini defalarca tekrarlayın. Bilinçaltınızı inandırmaya çalışın, göreceksiniz ertesi gün kuş gibi hissedeceksiniz.


[13.03.2017]


 
 
DİĞER HABERLER  
Çocuğunuz Depresyona mı Yakalandı?
Dikkat! Mevsimsel Depresyon Uyarısı
Duygularımız İş Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?
Değersizlik Hissi İnsanları Tektipleştiriyor!
Şiddete Uğrayan Kadın Ne Yapmalı?
Depresyonun Bulaşıcı Olduğunu Biliyor musunuz?
Kötümser Olmanın da Yararları Var!
İş Stresi Bir Yılda 24 Günümüzü Çalıyor