Haberler >> Psikoloji
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
ANKET
Evliliğinizdeki en önemli sorun nedir? 
 Ekonomik (maddi) sorunlar
 Aileler arası çatışma
 Cinsellik
 Aile içi şiddet
 İletişimsizlik
 Aldatma
 Diğer
  

Tüketim Çağının Evliliklere Yansıması: Aldatma!

Büyük aşklar ve hayallerle başlayan evlilikleri artık daha çabuk tüketiyoruz.
Evet, yaz mevsimi geliyor ve evlenmek isteyen pek çok çiftin o en özel günlerine davetiyeler alıyoruz. Fakat büyük aşklar ve hayallerle başlayan bu evlilikler bir süre sonra problemlere yenik düşebiliyor. Ayrılık ve boşanmanın elbette pek çok sebebi var ama en sık rastlanan sebeplerden birini irdelemek gerekirse; aldatma ve aldatılma. Aslında hem aldatan hem de aldatılan için ortak paydalar var. Her iki tarafta mutsuz ve doyumsuzdur. Hayatından sürekli şikayet eden ve elde etme tüketme odaklı bir dünyanın varlığından hepimiz artık hemfikiriz.
Çok hızlı değişen teknolojilerin birer parçasıyız artık. Partneriniz bu değişime ayak uyduramıyorsa sıkılırsınız. Tıpkı her yıl çıkan cep telefon modelleri gibi. Eşimizin güzel olması, zayıf olması, pornografik filmlerdeki gibi sizi mutlu etmeye çalışması artık bir beklentidir. Diğer taraftan yeni ev, yeni araba, güzel giysiler hatta estetik müdahaleler çok önemli trendlerdir. Para varsa her şey mübah. Daha genci ve güzeline ulaşmak çok kolay hatta bir tıklamanın ucundadır. Eğer genç ve güzelseniz istediklerinize ulaşmanız bir saçınızı savurmanızda gizlidir. Tahammül yok artık derin sohbetlere ya da bakışmalara. İlişki kurmayı yada flört etmeyi çoktan unuttuk.
Güzel ve bakımlı bir kız, arabası evi olan iyi giyimli bir erkek yeterli evlenmek için. Hani ya filmlerde ki o en göz yaşartan anın repliği, HASTALIKTA VE SAĞLIKTA, İYİ GÜNDE VE KÖTÜ GÜNDE...

Öfkeli Kadınların En Büyük Hatası, Erkeği yatakta Cezalandırmak

Evet ne yazık ki umutla başlayan bu evlilikler bir süre sonra hayatın monotonluğu ile dışarda çok hızlı tüketilen hayatla çakışmıyor. Elbette aldatmanın sebeplerini tek bir koşula bağlamak mümkün değil ama günümüzde çok sık yaşanan örneklerden sadece biri ise: Bakımlı kızımız genelde eski çekiciliğini kaybediyor ve hamilelik çocuk derken çocuğuna aşık oluyor ve hem anne hem eş olma yolunda destek göremeyince şikayet etmeye başlıyor. Ve öfkeli kadının en büyük hatası ise erkeği yatakla cezalandırmak oluyor. Şikayete tahammül edemeyen erkek için ise seçenek çok. Çocukla boğulmuş, cazibesini yitirmiş olan eşinden dişilik vazifelerini göremeyen erkek ise bu durumu anlamak ve üstesinden gelmek yerine dışarıya yöneliyor.
Diyeceksiniz ki sadece erkekler mi aldatıyor. Elbette kadınlarda aldatıyor ve en sık rastlanan sebeplerin başında kendilerini  eşleri tarafından değersiz hissettirilmeleri  yada aldatan eşten intikam almak.
Aslında temel sorun aldatma değil, kişilerin neden aldattığı. Aldatmayı mazur görecek bir sebep elbette kabul edilemez ama sağlıklı ve mutlu bir ilişki için her iki tarafında sorumlu olduğu hususlar iyi değerlendirilmelidir.

Uzman Psikolog Ayşe Yanık


[04.07.2017]


 
 
DİĞER HABERLER  
Depresyonun Bulaşıcı Olduğunu Biliyor musunuz?
Kötümser Olmanın da Yararları Var!
İş Stresi Bir Yılda 24 Günümüzü Çalıyor
Bipolar Bozukluk Ergenlikte de Görülüyor
Şiddet, Küçük Yaşta Öğreniliyor
Anneleri Tehdit Eden Bağımlılık!
Huzurlu Bir İş Hayatının 10 Anahtarı
Sosyal Fobiden Kurtulmanın Yolları