Haberler >> Genç Sağlık
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
ANKET
Nasıl bir törenle evlendiniz? 
 Sadece nikah
 Nikah ve sonrasında kokteyl - yemek
 Salon düğünü
 Açıkhava düğünü
 Diğer
  

Mutsuz Olacağınız Mesleği Seçmeyin

Üniversite tercihlerinin sona ermesine saatler kaldı. Seçiminizi yaparken isteklerinizi ve başarı sıralamalarını dikkate alın, fırsatları kaçırmayın...
18 Temmuz'da başlayan üniversite tercihlerinde sona yaklaşılıyor. 26 Temmuz Çarşamba günü (yarın) saat 23:59’da sona erecek olan üniversite tercihleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Açı Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Nurcan Eğribaş, öğrencilere üniversite ve bölümlerle ilgili bilgileri topladıktan sonra tercih listelerini istek sırasına göre yapmalarını önerdi. Adayların tercih yaparken başarı sıralarını dikkate alması gerektiğini belirten Eğribaş, öğrencilerin başarı sıralamalarının üstünde bölümleri de yazarak olası fırsatlardan yararlanabileceklerine dikkat çekti.
Tercihte, üniversite puanından çok başarı sıralamasının önemli olduğunu söyleyen Eğribaş, "Başarı sıralamasını dikkate alarak tercih yaparsanız istediğiniz bölüm ve okula girme ihtimali artacaktır. Örneğin tercih edilecek bölüm bir yıl önce son adayını kaçıncı sıradan almış buna dikkat edilmeli. Bununla birlikte adaylar tercih yapmadan önce üniversiteleri ve olanaklarını iyi araştırmalı" dedi.

İsteklerinizi İkinci Plana Atmayın

Eğribaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yapılacak tercihler kişinin mesleğini de belirleyebileceği için hayati önem taşıyor. Öğrenciler sadece puanları tutuyor diye mutsuz olacakları bölümü yazmasınlar. Doğru tercih kişinin kendini tanıması ve mesleği tanımasıyla olur. Karar verme aşamasında öğrenci kendini tanımalı, hedeflerini belirlemeli; kişilik özellikleri, ilgili alanları ve yeteneklerine göre bir tercih listesi oluşturmalı.”


[25.07.2017]

HABERLE İLGİLİ LİNKLER
Hayatınızın Rotasını Kendiniz Çizin

 
 
DİĞER HABERLER  
Ata'mızı Saygıyla Anıyoruz...
Cumhuriyetimiz 94 Yaşında!
"Zombi Hapı" İçen Saldırganlaşıyor!
Bir Kilo Uyuşturucu Kaç Bin Kişiyi Zehirler?
Her Çocuk Farklı Yolla Öğrenir
Madde Bağımlılığının 12 İşareti!
Zafer Bayramı'mız Kutlu Olsun!
Mutsuz Olacağınız Mesleği Seçmeyin