Haberler >> Genç Sağlık
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
ANKET
Nasıl bir törenle evlendiniz? 
 Sadece nikah
 Nikah ve sonrasında kokteyl - yemek
 Salon düğünü
 Açıkhava düğünü
 Diğer
  

"Zombi Hapı" İçen Saldırganlaşıyor!

Gençleri hedef alan ve "zombi hapı" adıyla da bilinen yeni zehir Flakka, kullananları çıldırmış ve saldırgan bir hayvana dönüştürüyor.
2014 yılında Florida’da ortaya çıktı, 14 ayda 60 kişinin ölümüne neden oldu. Ölümlerin sürmesi üzerine ABD ve İngiltere’de yasaklandı. Dünyada gençler arasında hızla yayılan ‘Flakka’ isimli uyuşturucu maalesef İstanbul’a da ulaştı.
Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, ‘zombi hapı’ olarak da bilinen Flakka hakkında bilgiler verdi.
İlk kez Florida eyaletinde fark edilen Flakka adlı uyuşturucu, insan ve toplum sağlığını üst düzeyde tehdit eden, yüksek risk oranına sahip sentetik bir uyuşturucu... İri taneli, tuz görünümünde olduğundan "banyo tuzu" olarak da adlandırılıyor. Diğer uyuşturucular gibi kullanılan Flakka, psikolojik ve fiziksel etkileri açısından hem kullanan hem de yakınındakiler için tehlikeli, yıkıcı etkilere sahip...

Bonzai Soyutluyor, Flakka Saldırganlaştırıyor

Bonzai’ye karşı mücadele hala devam ederken, tüm dünyaya pazarlanmaya çalışan bu yeni uyuşturucu da Bonzai gibi ucuz uyuşturucular grubundan. Bundan anlamamız gereken tek şey var, fazla parası olmayanları, gençleri hedef alıyor. Sadece ucuz olması bakımından Bonzai’ye beziyor. Bonzai zehiri kişiyi dış dünyadan soyutlayıp kullananı kaskatı, kendinden geçme şeklindeki yıkıcı bir hale sürüklerken, Flakka adlı bu zehir, korkutucu dışa dönük eylemlere yol açıyor.
Daha çok gençleri hedef alıyor, çünkü isimlendirilmesinin de bu zehrin pazarlanma stratejisiyle ilgili olduğunu düşünüyorum. Son yıllarda "zombi" filmleri, dizileri, oyunları çok revaçta... "Zombi hapı" isminin verilmesi uyuşturucuya karşı merak ve ilgi uyandırma riski taşıyor, çünkü bu ucuz uyuşturucunun hedef kitlesi öncelikli olarak gençler. Gençler için zombiler 'eğlenceli' yaratıklar... Ülkemizde, geçtiğimiz ay İstanbul'da Brezilya'dan gelen bir kargoda ele geçirilen bu zehirden bahsederken, medya kuruluşlarının da dikkatli olması, mesela ‘zombi hapı’ olarak anılmaması gerekiyor.

Ahlaki ve Toplumsal Değer Duygusunu Yok Ediyor

Ayrıca yıkıcı etkileri nedeniyle etkisi altındaki insanlarda yüksek bir uyarıcı etkiye sahip... Beyinde aşırı miktarda dopamin salgılanmasını tetikleyen bir kimyasal zehir. Kullanıldığında yaşattığı halisülaysonlar ve paranoyayla birlikte, kişide üç dört insanla baş edebilecek bir enerji ortaya çıkartabiliyor, kullanan kişiyi vahşice saldırganlaştırabiliyor.
Ahlaki değerleri, toplumsal kuralları tamamen devre dışı bıraktıran bir etkiye sahip... Elbiselerini parçalayan, çırılçıplak sokakta koşan, bir ağaçla sevişmeye kalkan, bir çifti öldürüp yüzünü dişleriyle kopartan ABD'deki vaka haberleriyle dünya öğrenmiş oldu.

Ölümcül Etkiye Sahip

Flakka, yutulabilir, burundan çekilebilir ya da hap şeklinde kullanılabilir. Ayrıca esrar gibi diğer yumuşak uyuşturucularla kombine de edilebilir. Diğer bütün uyuşturucular gibi bağımlılığa yol açan ölümcül bir etkiye sahip. Ayrıca böbrek yetmezliğine neden olabilir ve kullanıcı için kalıcı diyalize ihtiyaç duyulur.
Flakka, Çin'de doz başına 5 dolara üretiliyor.


[20.10.2017]


 
 
DİĞER HABERLER  
Ergenlik stresiyle başa çıkmanın 8 yolu
Öğretmenler Günü Kutlu Olsun!
Ata'mızı Saygıyla Anıyoruz...
Cumhuriyetimiz 94 Yaşında!
"Zombi Hapı" İçen Saldırganlaşıyor!
Bir Kilo Uyuşturucu Kaç Bin Kişiyi Zehirler?
Her Çocuk Farklı Yolla Öğrenir
Madde Bağımlılığının 12 İşareti!