Haberler >> Güzellik ve Bakım
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
ANKET
Uyku probleminiz var mı? 
 Uykum düzenlidir
 Az uyurum
 Çok uyurum
 Uykum düzensizdir
  

Soğuk Havalarda Cildinizi Korumanın 10 Basit Yolu

Soğuk havalar, klima, kaloriferler ve bilgisayar başında geçirilen uzun saatler cildi deforme ediyor…
Kış soğuğu kendini yoğun bir şekilde hissettirirken özellikle işyerlerinde çalışanların ciltlerine ayrı bir özen göstermeleri gerektiği belirtiliyor. Richmond Nua Wellness-Spa Cilt Bakımı ve Güzellik Uzmanı Meral Akyüz, soğuk havanın kan dolaşımı yavaşladığına ve cildin gereksinim duyduğu antioksidanlar ile besleyici maddeleri alması zorlaştığına dikkat çekerek, "Bu durumda ciltte kuruluk ve yağ kaybı başlar. Eğer kış aylarında cilt bakımına dikkat edilmez ise kırışıklık, çatlama, sarkma, leke gibi problemlerin yanı sıra cilt üzerinin örtülü olması yağ bezi hastalıklarının (akne, sebore, milium kistler) artmasına neden olur" dedi.
Akyüz, kışın cilt sağlığını korumak için yapılabilecekleri şöyle sıraladı:

1. Yüz ve vücudunuzda kurumaya engel olmak amacıyla kremli, yağlı sabun kullanılmalıdır. Kullanılan ürünlerin antialerjik olmasına dikkat edilmelidir.
2. Yüz ve vücut deri tipine uygun nemlendiriciler (gliserin, laktik asit, hyaluronic asit içeren) her banyodan sonra uygulanmalı ve kuruluğa engel olacak şekilde nemlendiriciler daha sık sürülmelidir.
3. Kış aylarında deri tipine uygun kök hücreli jel, krem veya maskelerle derinin ölü tabakası yenilenmesi mutlaka sağlanmalıdır. Ayda bir profesyonel bakım yaptırarak cildinize destek olunmalıdır.
4. Cilt yağlı ise soğuğa karşı daha dayanıklıdır. Fakat nem dengesini sağlamakta zorlanır. Bu nedenle bu cilt tipinin su bazlı nemlendiricilere ihtiyacı vardır. Mutlaka dışarı çıkmadan önce ve gece yatmadan önce uygulanmalıdır.
5. Kışın cildiniz pul pul dökülüyorsa düzenli olarak peeling yapmalı, zengin içerikli bir gece kremi kullanmalı, gündüz ise nemlendirici özelliği olan leke önleyici güneş koruma kremi kullanılmalıdır.
6. Kışın cilt bakımında sağlıklı beslenmeye de dikkat edilmelidir. Cildin gereksinim duyduğu vitaminler, antioksidanlar, mineraller ve doymamış yağlar vücuda yeteri kadar alınmalıdır. Bu sayede cilt bakımı daha etkili hale gelmiş olur. Omega 3 almak kış için cilt bakımını destekler.
7. Kış aylarında sabah-akşam düzenli yapılacak cilt bakımında, önce ılık su (sıcağa yakın)  kullanmak, cildinizi durularken sonlara doğru soğuk su ile bitirmek cildinize şok etkisi yaratır. Kan dolaşımını hızlandırır. Yağ ve ter bezlerini harekete geçirir. Cilt yüzeyini yumuşatır. Kullanacağınız nemlendiricinin;  nemi muhafaza eden ama nefes almasına da izin veren bir yapıda olması gerekir. Kış aylarında kullanacağınız kremlerin nano teknoloji ile üretilmiş, bitkisel protein ve peptid içeriğinin fazla olması gerekir.
8. Eğer cildinizde leke, kırışıklık ve sarkma problemi varsa bunlara çözüm bulmak için en uygun zaman kış mevsimidir. Bazı uygulamalar özellikle güneşin aktif olmadığı zamanlarda yapılır. Yüze uygulanan lazer, kimyasal peeling ve bitkisel peeling, fraksiyonel lazer uygulamaları için en uygun dönemdir.
9. Ellerin çatlamasını önlemek ve yumuşatmak için el bakım kremlerini sürdükten sonra pudrasız eldiven giyerek 20-30 dakika beklenilmelidir.
10. Dudaklar gece kremle nemlendirilmeli, gündüz ise lip balm ile nemli tutulmalıdır.

Kış aylarında cilt bakımı yaparken duş ve banyo sonrasında cildinizi korumak için koruyucu losyon kullanmanın gerekliliğini de unutmamalısınız…


[02.02.2017]


 
 
DİĞER HABERLER  
Dövme Bakımı İçin İpuçları
Sık Duş Almak Cildi Kurutuyor
Burun Estetiğinde 9 Şehir Efsanesi
Banyo İçin İdeal Süre 10 Dakika
Burnunuzun Şeklini Hava Koşulları Belirliyor
Güzellik Uğruna Yapılan 7 Kusurlu Hareket
Rapunzel'i Kıskandırın
Göz Altı Morluklarından Kurtulmanın 7 Yolu