Haberler >> Güzellik ve Bakım
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
ANKET
Uyku probleminiz var mı? 
 Uykum düzenlidir
 Az uyurum
 Çok uyurum
 Uykum düzensizdir
  

Silikon ve Dolgudan Önce Bunu Yapın!

Adana'da kendisini estetik uzmanı olarak tanıtan kuaföre dudak dolgusu yaptıran hemşire Merve Keleş'in başına gelenler dikkatleri silikon ve dolgulara çekti. Bu tarz işlemlerde talihsizlik yaşamak istemiyorsanız uzman tavsiyelerine kulak verin.
Bir sağlık çalışanı olan hemşirenin dudak dolgusu sonrası yaşadığı alerjik reaksiyon sonucu alerji testinin önemine dikkat çeken İstanbul Alerji Doktorlarından Yetişkin Alerji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ramazan Ersoy, şöyle konuştu:
“Güzelleşmek uğruna merdiven altı uygulamalardan uzak durmak gerekir, bu uygulamaları Plastik Cerrahların yapması sağlığınız açısından önemlidir. Silikon, dolgu gibi genellikle güzelleşmek için kullanılan malzemelerin yanı sıra stent, protez gibi tüm kimyasal maddeler vücutta geç tip reaksiyon dediğimiz temas alerjisine neden olabilir. Çünkü, Alerjide iki tip reaksiyon vardır biri; erken tip, diğeri ise geç tip reaksiyondur. Anında alerjik tepki verirse bu erken tip reaksiyondur. Geç tip alerjik reaksiyonlar ise kaşıntı, kızarıklık ve yaralar şeklinde gelişir. Bazen diş protezlerinde, silikonlarda geç tip reaksiyonlara denk geliyoruz ve bu alerjik tepkiler kapanmayan yaralar, uzun süre devam eden iltihaplı lezyonlar olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle küpelerden, kolyelerden kaynaklanan nikel alerjisine bağlı kontakt dermatit sıklıkla rastlıyoruz. Özellikle alerjik hastalıkları bulanan hastalarda bu tür kimyasal maddelere bağlı geç tip alerjik reaksiyonların görülme ihtimali daha fazladır.”

Uygulama Öncesinde Mutlaka Yama Testi Yaptırın

Anında tepki vermeyen geç tip reaksiyon denilen alerjilerin, geçmeyen yaralar olarak kendini gösterdiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Ramazan Ersoy, özellikle bir operasyon sonrası geçmeyen yara ile karşılaşılırsa alerjik nedeninin araştırılmasını tavsiye etti. Silikon gibi uygulamalar sonrası bazı vakalarda geçmeyen yara ile karşılaştıklarını, uygulanan o silikonun çıkarılması gerektiği durumlar oluştuğunu söyleyen Ersoy, bu gibi sonuçlarla karşılaşmamak için mutlaka uygulama öncesi, kimyasal maddelere karşı gelişen alerjiyi gösteren “yama testi” yapılması gerektiğini vurguladı. Yrd. Doç. Dr. Ramazan Ersoy, bu testi, vücudun sırt bölgesine uyguladıklarını ve 48 saat ile 72 saat arasında sonuçlarının verildiğini sözlerine ekledi.


[08.05.2017]


 
 
DİĞER HABERLER  
Kış aylarına özel cilt bakım rehberi
Saçlarınız neden dökülüyor?
Cilt lekelerinden kurtulmanın tam vakti
Kışa Özel 10 Cilt Bakımı Önerisi
Cildinizi Canlandıracak 10 Basit Adım
Meme Kaybı Tarih Oluyor
Dövme Bakımı İçin İpuçları
Sık Duş Almak Cildi Kurutuyor