Haberler >> Ev ve Dekorasyon
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
ANKET
Evinizde en sık değiştirdiğiniz eşyanız? 
 Halı
 Perde
 KoltukTakımı
 Kanepe
 Yemek Takımı
 Yatak Odası Takımı
 Çocuk Odası Takımı
  

Yeni Evlenenlere Dekorasyon Önerileri

Gönye Proje Tasarım kurucuları Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal, baharın gelmesiyle birlikte düğün sezonunun da açıldığı şu günlerde yeni evlenen çiftlerin birlikte yaşayacakları mekanları dekore ederken dikkat etmeleri gereken püf noktalarını yorumladı...

İlk Hatalı Adım...

Çiftlerin evin dekorasyonu ile ilgili attığı ilk hatalı adım, iyi bir planlama yapmadan doğrudan alışverişe çıkmak. Satın alınacak olan tüm eşyaların boyutlarının evin ölçülerine uygun olduğundan emin olmak gerekiyor. Sıklıkla kullanmayacak eşyaların satın alınması da hem kullanım alanını daraltıyor hem de mekanların olduğundan küçük algılanmasına sebep oluyor.

Çiftler Ortak Tarzlarını Keşfetmeli

Profesyonel bir iç mimardan destek alınmıyorsa çiftlerin yapabileceği en önemli şey evin ölçekli planını edinip, mobilya firmalarına giderken yanlarında götürmeleri... Çoğu mağazada bu tarz destek vermek üzere iç mimarlar bulunuyor. 
İhtiyaç listesini netleştirerek alışverişe çıkmak atılması gereken en önemli adımlardan biri. Sonraki aşamada ise çiftlerin kendi ortak beğenilerine hitap edecek tarzı belirlemeleri gerekiyor. Tarzı belirlemek, çeşit çeşit, renk renk mobilyaların ve aksesuarların arasında kaybolmalarına engel olur, bir yol haritası belirler. Aksi takdirde kafaların karışması ve hata yapmak çok olasıdır. Seçilen her mobilya veya malzemeden bir küçük numune istenirse, bir sonraki seçimde ona uyumlu malzeme seçmek daha kolay olacaktır.

Renk Seçimi Nasıl Olmalı?

Renk seçiminde çiftler kişisel beğenileri kadar yaşayacakları evin yapısal özelliklerini de göz önünde bulundurmalı. Örneğin, dar ve karanlık mekanlarda kullanılacak açık renkler, büyük boy aynalar daha geniş ve ferah bir algı yaratıyor. Bu tür mekanları geniş göstermek için zeminde açık renklerin kullanılması, koyu renk parke tercih edilirse de üstüne açık renkli bir halı serilmesi önem taşıyor. Daha geniş ve aydınlık mekanlarda ise her şeyi açık renk seçmek soğuk ve ruhsuz görünebiliyor. Bu tarz evlerde kontrast renklere yönelmek ve zıt renklerin uyumunu yakalamak olumlu oluyor. Trendlerin sürekli değiştiğini, bugün moda olanın yarın demode olacağını hatırlatmakta fayda var. Bu sebeple uzun ömürlü olacağı düşünülen malzeme ve mobilyaların renklerinin modası geçmeyen, birçok farklı renk aksesuarla uyumlu kullanılabilecek açık ve naturel tonlardan seçilmesi doğru olur. Duvarlarda kullanılacak boya, duvar kağıdı ya da dekoratif panelin seçiminde de buna dikkat edilmeli.

Satın Aldığınız Bir Önceki Ürünü Hatırlayın

Yeni evlenen çiftlerin ev tekstili ve aksesuar konusunda işi daha kolay. Kırlentler, yatak örtüleri, aksesuarlar ve tablolarda renk konusunda daha yaratıcı olmak mümkün. Mobilya, aksesuar veya ev tekstili alışverişindeki en önemli püf noktası bir önce alınan ürünün mutlaka hatırlanması ve onunla uyumun göz önünde tutulması... Zira tek başına çok beğendiğiniz bir sehpa koltuklarınızla uyumlu olmazsa mekanın geneli estetik görünmeyecektir.

Konuma Göre Perde Seçin

Perde seçerken de mekanın pencere sayısı ve aydınlık oranına dikkat etmek şart. Sürekli güneş alan mekanda daha kalın veya dokulu kumaşlar; kuzey cephelerde ise daha ince ve açık renklerin tercih edilmesi öneriliyor. Mekan çok geniş ve yüksek değilse çok kalabalık kumaş kullanımı önerilmiyor. Ayrıca perde kalabalığı günlük yaşamda pratik kullanım için pek de uygun değil. Özellikle çalışan ve pratik bir tarz isteyen çiftler için kolay çıkarıp takılabilecek, makinada yıkanabilecek kumaşlardan dikilen, düz perdeler tavsiye ediliyor. Perde üzerine dikilebilecek bant, ya da satılan perde aksesuarları düz perdeleri şık göstermek için yeterli olacaktır.

Lokal Aydınlatmalara Yer Açın

Aydınlatma konusu da ev dekorasyonundaki en önemli unsurlardan biri. Yaşam alanlarında genel aydınlatmaların haricinde mobilya üzerinde spot, köşede bir lambader, boş ve geniş duvarlarda aplik veya sehpa üstü abajur gibi lokal  aydınlatmalar kullanarak, daha dinlendirici ve hoş etkiler oluşturulabiliyor.

Yatak Odasında Fonksiyonel Kullanım Planlayın

Yatak odalarında ise rahat ve ergonomik bir yatak satın almak ve yeteri kadar saklama alanı oluşturmak atılması gereken ilk adımlar arasında. Çiftlerin yatak odalarını sadece uyuma alanı olarak değil, kendilerine vakit ayıracakları mekanlar olarak da planlamaları gerekiyor. Yatak odaları, her iki kişinin de sevdiği renkleri içinde barındırmalı. Genel renklerle uyumlu birkaç sade ve şık aksesuarla mükemmel bir ambiyans yakalanabilir. Yatak odalarında aksesuardan çok fonksiyonel kullanıma yönelik kişisel aksesuarlar, kitaplar, kozmetik ürünler bulunacağından, çiftlere ileride yer bulamayacakları işlevsiz aksesuarları baştan satın almamaları tavsiye ediliyor.
Yatak odalarının aydınlatma seçiminde çiftlerin dikkat etmeleri gereken en önemli konu ise giyinirken/makyaj yaparken ihtiyaç duyacakları güçlü ve direkt ışık verebilen bir aydınlatma elemanını bulundururken, diğer zamanlar için yumuşak ve rahatlatıcı bir etki veren endirekt aydınlatmaları da ihmal etmemeleri...

Banyolarda Ayrı Alanlar Yaratın

Banyolarda mümkün olabiliyorsa eşler için ayrı alanlar yaratılması ve kişisel eşyalarını yerleştirebilmelerine olanak sağlanması gerekiyor. Lavabo üstlerinde kullanılacak ayna yüzeyinin geniş olması, mekanı daha ferah algılatıyor. Vitrifiye ve armatür seçimlerinde ise kullanım tarzı ve alışkanlıkları belirleyici oluyor. Çanak lavabo veya tezgah altı lavabo seçimi, tamamen kullanım tercihi olup, önemli olan banyo dolabı ile uyumlu olması. Her iki lavabo seçiminin farklı tezgah yüksekliği gerektirdiği unutulmamalı.
Banyolarda makyaj ve traş için lokal aydınlatmalar yaşamı kolaylaştırıyor. Ayrıca bu mekanlarda tüm duvarların seramik ile kaplanmasına gerek olmadığı ve suya maruz kalmayacak yüzeylerde duvar kağıdı kullanarak daha hoş ve şık bir atmosfer elde edilebileceği vurgulanıyor.

Mutfaklarda Estetikten Ödün Verilmemeli
 
Yeni evli çiftlerin birlikte en çok zaman geçirecekleri mekanlardan biri olan mutfaklarda işlevsellik dolap içi aksesuarlarla desteklenmeli. Köşe dolap sepetleri, çekilebilir kilerler, evye altı çekmeceleri, çekmece bölmeleri gibi aksesuarlar tercih edilebilir. Mutfak dolaplarını seçerken bütçenin bir kısmını aksesuara ayırmakta yarar var, çünkü yeni hayatın ilk günlerinde, gerekli işlerin basitçe halledilip, hayatı daha fazla yaşamaya zaman bırakılmalı.
Mutfaklarda kapak rengi, tezgah rengi, cam kapak ve kulp seçimleriyle estetik farklılıklar yaratılabilir. Fakat yine burada estetik olarak önemli olan tüm bu unsurların bir arada nasıl görünecekleridir. Bu sebeple seçimlerde son karar verilirken, zemin seramiği, kapak numunesi, tezgah numunesi, duvar malzemesi ve hatta perdenin küçük numunelerini bir araya getirmek çok önemlidir.


[16.05.2017]


 
 
DİĞER HABERLER  
Evlerdeki Mikrofiber Tehlike!
Çocuklu Evlere Özel 7 Temizlik Tüyosu
Küçük Evleri Olanlara Büyük Tüyolar
Yazlık Evler Nasıl Dekore Edilmeli?
Yanlış Aydınlatma Sağlığımızı Tehdit Ediyor!
5 Adımda Bahar Dekorasyonu
Yeni Evlenenlere Dekorasyon Önerileri
Akıllı Temizliğin Püf Noktaları