Haberler >> Gurme
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
ANKET
Tercih ettiğiniz yabancı mutfak yemekleri? 
 İtalyan
 Fransız
 İngiliz
 Çin
 Amerikan
 Tayland
 Hindistan
 İspanyol
  

Kurban Eti Nasıl Pişirilir?

Dedeman İstanbul'un Baş Aşçısı Ali Kaplan, kurban etinin pişirilmesiyle ilgili önemli ipuçları verdi.
Kurban etinin 12 saat dolaba koyulmaması gerektiğinin altını çizen Dedeman İstanbul Aşçı Başı Ali Kaplan, ete hiçbir şekilde su temas edilmemesinin de önemli olduğunu belirtti. Dolaba ilk giren etin ilk önce çıkarılması gerektiğini de vurgulayan Kaplan, şu önerilerde bulundu...

Kurbanda Kısık Ateşte Kavurma, Yüksek Ateşte Izgara Pişirin

Kurban etlerinin 12 saat boyunca dolaba koyulmadan oda sıcaklığında bulundurulması gerekir.
Kurban etini kavurma yaparken kısık ateş yerine yüksek ateşte pişirin. Kısık ateşte pişirilmesi etin sulanmasına neden olur. Etin kendi yağı var ise, kuyruk yağı veya tereyağı eklemeden kendi yağında ve çok kısık ateşte ağzı kapalı olarak kavurun. Kavurmayı koyun ve kuzu etinin but ve kol kısmından, dana etinin ise sırt ve kol- kürek kısmından hazırlayın. Koyun ve kuzu etine su koymayın fakat dana etinden kavurma yapıyorsanız çok az su ilave edin.
Kurban etini ızgara yaparken kısık ateşte pişirilmesi gerekir. Eti çevirirken çatal kullanırsanız eti deler içindeki suyu salmasına neden olur. Bu da hem lezzetin hem de besin değerinin düşmesi demektir. Az pişmiş ya da çok pişmiş etleri tercih etmeyin. En sağlıklı pişirme yöntemlerinden biri ızgara diğeri de buharda pişirmektir. Ancak mangal yaparken etin ateşe çok yakın olması kanserojen maddelerinin açığa çıkmasına neden olur.

Etli Yemeklerin Yanında Mutlaka Portakal Suyu

Etler posa ve C vitamini bakımından fakir, demir, b12, folik asit ve vitamin yönünden zengindir. Bu yüzden etli yemeklerinizin yanında mutlaka portakal suyu için. Sofranızdan salatayı ihmal etmeyin. Böylece etin sindirimini kolaylaştırmış olursunuz.


[01.09.2017]


 
 
DİĞER HABERLER  
Kurban Eti Nasıl Pişirilir?
Yemekleri Doğru Pişiriyor musunuz?
Bir Fincan Lezzet ve Şifa Deposu
Kendisi Tek, Faydası ve Lezzeti Çeşit Çeşit
Balığın Lezzetine Lezzet Katın
Bal Kabağına 5 Sihirli Dokunuş
İçinizi Isıtacak Sağlıklı Kış İçecekleri!
Kış Çayı Nasıl Demlenir?