Haberler >> Beslenme ve Diyet
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
ANKET
Yazları benim/eşimin izin döneminde... 
 Memleketimize gideriz.
 Bir tatil beldesine gideriz.
 Seyahat etmeyiz.
  

Veganlara 7 Beslenme Tüyosu

Son yılların en dikkat çeken beslenme akımlarından biri vegan beslenme. Bal, süt ürünleri, yumurta dahil hayvansal hiçbir gıdayı tüketmeyen veganların sayısı her geçen gün artıyor.
Dolayısıyla vegan beslenmenin sağlığa etkileri ile ilgili tartışmalar da sürüyor. “Vegan diyetler pek çok besin ögesini içerse de kimi besin öğeleri açısından yeterli değil” diyen Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Sağlıklı Yaşam Yöneticisi Diyetisyen Sibel Mumcu, vegan beslenmenin sağlıklı yollarını açıkladı.
Vegan beslenenlerin bitkisel besin tercihleri de farklı inanışlara göre şekilleniyor. Bazı veganların beslenmesinde sadece sebze, meyve, tahıl ve kuru baklagiller yer alırken bazıları sadece tahıl ürünleriyle beslenir. Yalnızca meyve ve botanik olarak meyve sayılan sebzelerle beslenen gruplar var. Besleyicilik değerinin kaybolacağına inandıkları için besinleri pişirmeden, çiğ tüketen Ravistler ve arıdan elde edildiği için balı, kemikten elde edildiği için jelatini, süt içeriyorsa çikolatayı dahi tüketmeyen daha radikal bir grup da var.

B12 Takviyesi Gerekebilir

Bitkisel besinler B12 içermedikleri için et tüketmeyen bu grupta B12 vitamini alımı yetersiz kalır. Su yosunları ve soya fasulyesinden fermentasyon ile elde edilen tempeh gibi bitkisel besinlerin B12 içerdiğine dair bilgiler bulunuyor. Ancak bu besinlerde yer alan B12’nin etkisiz olduğu ya da B12 emilimini engelleyen bir yapı içerdiği konusunda tartışmalar sürüyor. Bu nedenle vegan tipi beslenen bireyler B12 açısından desteğe ihtiyaç duyabilirler.

Kalsiyum Kaynakları Olmazsa Olmaz
 
Kemik sağlığı açısından en önemli mineral olan kalsiyum alımı da veganlarda düşük kalır. Veganlar biyoyararlığı yüksek hayvansal kaynaklı kalsiyum kaynaklarını tüketmedikleri için her ne kadar kalsiyumdan zengin koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketseler de vücut bu sebzelerdeki kalsiyumdan yeterince yararlanamaz. Bu sebeple veganlar iyi kalsiyum kaynakları arasında gösterilen baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, susam, tahin, incir gibi besinleri diyetlerinde mutlaka bulundurmalıdırlar.

Balık Yerine Keten Tohumu
 
Balık tüketmeyen bir veganın diyetinde omega-3 yağ alımını desteklemek için günde 2 porsiyon keten tohumu veya yağı, ceviz, semizotu gibi omega-3 kaynakları bulunması önerilir.

Beslenmeye C Vitamini Kaynakları Eklenmeli

Vücudumuz hayvansal kaynaklı besinlerdeki demiri bitkisel kaynaklı besinlerdeki demire göre daha aktif kullanır. Bu da vegan beslenmede bitkisel kaynaklardan alınan demirin yetersiz kalmasına neden olabilir. Bitkisel kaynaklı besinlerdeki demirden yeterince iyi faydalanmak için beslenmede C vitamini kaynaklarının yeterli düzeyde bulunması önemlidir.

Kuru Baklagil ve Tahıllar Birlikte Tüketilmeli
 
Kuru baklagil ve yağlı tohumlar veganlar için iyi protein kaynağıdır ve kolesterol içermezler. Ayrıca kompleks karbonhidratlar ve posa yönünden de iyi birer kaynak olan kuru baklagiller ile tahıl kaynaklarının birlikte tüketilmesi, vücudun her iki besin grubundaki proteinden daha iyi faydalanmasını sağlar.

Fıstık Ezmesi ve Tahin Protein Kaynağı

Yağlı tohumlar ise hem yağları (yerfıstığı yağı) hem de tohumlarından elde edilen sürülebilen ezmeleri (tahin veya yer fıstığı ezmesi) ile protein ihtiyacına önemli katkıda bulunurlar. Ancak yüksek yağlı yapıları nedeniyle tüketilen miktara dikkat etmek gerekir.

Sebze-Meyve Çeşitliliği Önemli

Sebze ve meyveler tüm vitamin, mineral ve biyoaktif bileşiklerden zengindirler ve her biri bunları farklı miktarlarda içerir. Bu nedenle her çeşit sebze ve meyvenin beslenme düzeni içinde yer alması ve yeterli miktarlarda mevsiminde tüketilmesi önemlidir.


[02.11.2017]


 
 
DİĞER HABERLER  
Kavurduğunuzda Yararından Çok Zararı Var!
Kırmızı Pancara Dair 5 Fayda, 3 Tarif
Diyabetlilere 15 Beslenme Kuralı
Bağışıklık Dostu 10 Besin
Kahvenin 10 Az Bilinen Faydası
Veganlara 7 Beslenme Tüyosu
Gençlerin Kilolarıyla Başı Dertte!
Dereotunun Kemikleri Koruduğunu Biliyor muydunuz?