Haberler >> Beslenme ve Diyet
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
ANKET
Yazları benim/eşimin izin döneminde... 
 Memleketimize gideriz.
 Bir tatil beldesine gideriz.
 Seyahat etmeyiz.
  

Kestanenin Az Bilinen Faydaları

Kış mevsiminin vazgeçilmez yiyeceklerinin başında gelen kestane, lezzetli olduğu kadar önemli bir sağlık deposu.
Kestanenin vitamin, mineral ve lif bakımından oldukça zengin olduğunu vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, “Kestane kan basıncı ve kolesterolü dengeler, bağışıklığı güçlendirir, kalbi korur, stresin zararlı etkilerini azaltır ve kas yorgunluğunu önler” dedi.
Kestanenin diğer yemişlerden daha az kaloriye sahip olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir'in verdiği bilgilere göre, kestanenin 100 gramında 170 kalori bulunuyor. Yani 3 orta boy kestane 1 dilim ekmek ile eşdeğer.
Ara öğünlerde tercih edilebilecek bir besn olane kestane, B ve C grubu vitaminleri, potasyum, magnezyum, demir açısından zengin bir kaynaktır. Diyet lifi açısından 100 gram kestane günlük ihtiyacın yüzde 21’ini karşılayabilir.

Kolesterolü Dengeleyip Kalp Hastalıkları Riskini Azaltıyor

Kestanenin içerdiği toplam yağ miktarı diğer kuru yemişlerden azdır. Tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri içerdiğinden hastalıklar için koruyucudur. LDL kolesterolü düşürür, kalbi koruyan HDL kolesterolü artırır. Kestane, kolesterolü dengelemede ve koroner kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olur.

100 Gram Kestane Günlük Vitamin İhtiyacının Yüzde 72’sini Karşılıyor

Kestane C vitamini açısından da oldukça zengin bir besin. 100 gram kestane günlük ihtiyacın yüzde 72’sini karşılayabilir. Kestane, içerdiği antioksidan bileşenler ve C vitamini sayesinde serbest radikallerden vücudu koruyarak bağışıklığı güçlendirir. B kompleks vitaminleri açısından zengin olmasından dolayı da büyüme ve gelişmeyi destekler, kırmızı kan hücreleri oluşumuna yardımcı olur. Ayrıca gribe karşı da koruyucudur.

Diyabet ve Böbrek Hastaları Kestane Tüketimine Dikkat Etmeli

Kestanenin sağlık deposu olmasının yanı sıra yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle kontrollü tüketilmesi gerekir. Yüksek potasyum içeriği nedeniyle böbrek hastaları hekimine danışmadan kestane tüketmemelidir. Diyabet hastaları ve zayıflama diyeti yapanlar kestane tüketirken porsiyon konusunda çok dikkatli olmalıdır.

Kestane Stresin Zararlı Etkilerini Önlüyor

Kestanenin içeriğinde bulunan potasyumun kas yorgunluğunu gidererek vücuda zindelik verir. Kestane stresin zararlı etkilerini azaltır. Kestanede gluten bulunmadığından çölyak hastalarında, gluten intoleransı olanlarda ve alerjisi olanlarda tüketilmesi bir sağlık problemi teşkil etmez.


[05.12.2017]


 
 
DİĞER HABERLER  
Beslenmede son trend: Aquafaba!
Hangi Besinler Bizi Kış Enfeksiyonlarından Korur?
"İşhatım Çok Açık!"
2018 Diyeti: İlk Hedef Sağlık!
Yılbaşı Sofraları İçin 3 Uyarı
Kanserden Koruyan 8 Besin
Hindi Eti Yemek Mutlu Ediyor!
Griple Savaşan 10 Besin