Haberler >> Düşüncenin Gücü
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
ANKET
Hayatımı... 
 Düşünüp planlayarak yaşarım
 Düşünüp planlamadan yaşarım
  

Reiki Uygularken Sembollere İhtiyacınız Var mı?

Burada Reiki’de bu konuda birçok  kitap yazan Reikicilerin fark etmediği yada söylemediği bir gerçekten söz etmek istiyorum. Usui’nin  gökyüzünün ve dünyanın doğasının insanları daha yüce kıldığı gerçeği doğru fakat evrenin büyük insanın ise küçük bir evren oldugu gerçeği yanlıştır. Bunu da yaradanın bize verdiği Kuran’daki bilgilerine dayandırarak söylüyorum. “Evren benim içimde ben evrenin içinde var olurum” doğrudur. Ancak insan evrenden daha büyüktür.

İnsan çok yüce bir varlıktır. Onun sembollere falan ihtiyacı da yoktur. Semboller insanın enerjisinden daha büyük olamazlar. Olsa olsa insanın enerjisini küçülten belirli bir kalıba sokan engellerdir. İnsan doğası gereği özgür olmak ister. Özgürleştikçe aklını özgür bıraktıkça bilge bir insan olur. İnsan bilge oldukça şifacı olur. İnsan yaradılmış varlıkların en mükemmelidir. Şimdi evreni de yaşayan bir organizma bir varlık olarak düşünecek olursak. İnsan varlıkların en mükemmeli ise, verenin tüm enerjilerini ve ve evreni kendi içinde taşıyor demektir. Evren insanın büyüklüğü karşısına, tıpkı bir kadının boynundaki inci tanelerinden biri kadar bir büyüklüğe sahiptir. İnsan bu kadar büyük ve yüce bir varlıktır.

Sevgili arkadaşlar bu gerçeği görmemezlikten  gelirsek evrenden şifa ister duruma düşeriz halbuki evren Allah tarafından, bizim emrimize verilmiş bir güçtür biz ne istersek onu yapmak üzere yetkili kılınmıştır. Evet Reiki evrensel yaşam gücüdür. Ama enerjinin kaynağı olarak evreni görürsek kendi içimizdeki ufak bir bölümün enerjisinden faydalanırız. Ama her şeyin kaynağı olarak Allah'ı görürsek onun sonsuz enerjisinden faydalanırız. Seçim sizin.

Japonca daire anlamına gelen EN sembolunden biraz bahsedeyim istiyorum. Bu sembol insanın koruyormuş. Reiki Master olan bir arkadaşım birgün eyvah bugun kendime EN sembolünü çizmeyi unuttum korunmayacağım başıma çok şey gelebilir demişti. Japonlar güneşi tanrı olarak gördüklerinden bu sembolu birçok yerde kullanmışlardır bayraklarında bile daire vardır. İmparatorlarını da güneşin oğlu zannederler. Sizce bizi güneş mi koruyor?
Yada güneşten esinlenerek çizilen dairenin içindeki birkaç cizgi mi? Yazımdaki resme bir bakın. Bence insanı koruyup gözeten Allah'tır.

Yine aynı şekilde Anthakarana sembolünün insanın negatifliklerinden arınmasını sağladığına inanılıyor. İnsanı arındırıyorsa bu sembol kristalleri de arındırabilir diyerek günümüzde kristallerin temzilenmesinde de kullanılmaktadır. Ama bir sembol mü insanları negatifliklerinden arındırır yoksa insanın yaptıgı negatiflikleri fark edip bunlar için Allahından özür dilemesi mi insanı negatifliklerinden arındırır bu noktayı sizlerin taktirine bırakıyorum.

Daha sembollere devam edecegiz farklı reiki çeşitlerinde semboller 13’e kadar çıkabilmekte hatta mısırdaki pramitlerden gelen ilhamla bulunan inek sembolune kişi ra shebaa reikide uyumlanırsa içindeki ejderi daha bir uyandırabiliyormuş. Ra kaynağı büyük merkezi güneştir. Shebaa ise Ra’ya giden yolu gösteriyormuş. Sadece shebaa aracılığı ile Ra’ya erişebilir, yuvaya giden doğru yolu bulabilirmişiz.

Tabi sizin sorularınız ve ilginiz olursa bu konularda da sohbet edebiliriz. Yüceler yücesi insanın nasıl bu hallere sokulduğunu bir güneşten bir inekten, onların çizilmiş sembol resimlerinden  nasıl medet umduğunu tartışabiliriz.

Ben şahsen Reiki eğitimlerimde yedi yıldan bu yana öğrencilerime sembol kullanmayı tavsiye etmiyorum ve artık öğretmiyorumda. Çünkü öğrencilerime bu işin sembolsüz de yapılabileceğini öğretiyorum. Reiki ikinci ve üçüncü aşamalarında çok rahat enerji uzaklara da sembolsuz hatta sembollerden kurtulunduğunda çok daha güçlü bir şekilde gönderilebileceğini öğrencilerim deneyimliyorlar.

Sevgi ile kalın

Alahattin Öztekin
Usui Reiki Master
alahattinn@gmail.com


[15.04.2013]

1  2

2/2