Haberler >> Beslenmeye Dengeli Bakış
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
Bayramda Nasıl Beslenmeliyiz?

Ramazan ayı boyunca farklılaşan beslenme düzenine, eski disiplinine sokmak, yeme saatleri, miktarlarını kontrole almak, artan iştahı baskılamak için Bayram boyunca çok dikkatli olunmalıdır.

Bayramın bu yıl sonbahara denk gelmesi de artan iştah konusunda bi dezavantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Soğuyan havalara reaksiyon olarak daha çok karbonhidrat, vücudu ısıtan besinler, mutlu eden ‘comfort foods’ denen vücudu sakinleştiren çoğu zaman yüksek kalorili besinlere ilgi artmaktadır. Oruçdan çıkan bir bünyede de benzer aksiyonlar olacağı için kişilerin muhakkak lif içeriği zengin, kaliteli proteinlerin yer aldığı öğünler tüketmeleri, fiziksel aktivitelerini artırmaları ve su içmeleri önemlidir.

Biyolojik zamanlamalara özel bitki çayı seçimleri ile kan şekerinizi dengeleyip, iştah kontrolünü artırabilirsiniz.
Buna göre çubuk tarçın, karanfil, funda yaprağı, dilim limon ve tane karabiber temel karışımına sabah ıhlamur, öğlen yeşil çay akşam ise rezene demleyerek tüketmelisiniz. Öte yandan aç karna limon dilimli adaçayı ile güne başlamalısınız.
 
Metabolizmanızı düzene sokun.
Ramazan boyunca 2 öğün yemeye alışmış metabolizmanızı, tekrar 3 ana 3 ara şeklinde yemeğe adapta olun.

Balık ve sebze tüketimini artırın.
Ramazan boyunca belki de en az tüketilen besinlerden biri de balıktır, şu an tam balık sezonundan olmanın da avantajından faydalanıp mutlaka haftada 2 veya 3 kez balık ızgara yemeye dikkat edin. Öte yandan ramazanda sebze ve meyve tüketimlerinde de düşüş gözlenmektedir, bu konuda da bir an önce gerekli artırımlara gitmelisiniz.

Tatlı ikramlarına karşı iradeli olun, hayır demesini öğrenin.
Kan şekerinde ani artışlara ve yağ depolanmasında hızlanmalara neden olan tatlı ve şekerlemeler sağlığına dikkat edenler ve kilo kontrolü sağlayanlar için kaçınılması gereken gruptadır. Canınız tatlı istiyorsa tüketin ama kontrollü miktarlarda ve tercihen sütlü tatlılar gibi hafif seçimlerde kalın.

Bol bol su için.
Su metabolizmanın devamı, sağlığı ve arınması için çok önemli olduğu kadar, kişiler üzerindeki rahatlatıcı etkisiyle de vazgeçilmezdir. Ziyaretler sırasında artan çay, kahve ikramlarından çok su tüketmeye dikkat edin. Yine bitki çayları da keyifli olacaktır.

Bayramı tatil olarak değerlendirecekseniz.
Bu durumda herşeyi sunan otellerde makul miktarlarda seçimler yapıp, kızartma, hamur işi, tatlılardan uzak durun. Sebzeler, salatalar ve ızgaralar en iyi alternatiflerdir. 

Bayramda özlediğiniz alkole kavuşmanın hayallerini kuruyorsanız…
Bilin ki alkol vücuda yağlan sinyali veren, besleyiciliği olmadığı kadar kalori içeriği de yüksek bir içecektir. Mümkün olduğunca az sıklıkta, kontrollü porsiyonlarda tüketmelisiniz. En doğru alternative şarap olacaktır. Tabii aldığınız alkolün türü ne olursa olsun, meyve ve karbonhidratla beraber tüketmemeye gayret edin.

Fiziksel aktiviteyi artırma zamanı.
Bütün bir ay boyunca belki de üye olduğunuz spor salonlarına gidemediniz, yürüyüşe çıkamadınız, bütün gün aç olduğunuz için günlük fiziksel hareketleriniz bile azaldı işte artık vücudu canlandırma zamanı. Muhakkak günde 20-30 dakika açık havada, kardiyo egzersizler yapmalısınız.

Sağlığınızı düşünün, her lokmanızı sayarak tüketin, unutmayın yemenin sonu yok.
Bayram kutlamaları sırasında, fazla yemeye bağlı olarak sindirim, kan şekeri dengesizlikleri ve tansiyon sorunları, yoğun uyku hali gibi enerjinizi düşürecek problemlerle karşılaşabilirsinmiz. Bu gibi sorunları önlemek için ikram edilen yemeklere el uzatırken bilinçli davranın, tatlı ve şekerler iştahınızı kabartabilir ama unutmayın, ihtiyacınızdan çok alınan her besin sizin için zararlıdır.

Berrin Yiğit
Diyetisyen


[28.11.2008]


 
 
DİĞER HABERLER  
Mevsime Uygun Beslenmenin Ne Gibi Faydaları Vardır?
Besin - İlaç Etkileşimi
Kronik Hastalıkları Önleyelim...
Bayramda Nasıl Beslenmeliyiz?
Yağ Yakarak Kilo Verin
Yazın Cildinizi Korumalısınız
Kalp Dostu 10 Besin
Doğru Beslenin Kaliteli Yaşayın