Haberler >> Psikologca
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
Karne Döneminde Doğru Yaklaşım

Karne dönemi yaklaşıyor. Peki çocuklarımızın getirdikleri karnelerdeki tablo ne olursa olsun, nasıl tepki vermemiz gerektiğini biliyor muyuz? Karne, çocuklarda çok fazla kaygı yaratabilir ama aynı zamanda ebeveyni de heyecanlandırır. Bu durumda çocuklara olumlu ve yapıcı tepkiler vermek önemlidir. Ancak karne dönemi gelip de çocuklarımız karneleriyle eve gelene kadar yapabileceğimiz küçük şeylerle bu dönemin hem çocuğumuz hem de kendimiz için sevinçli ve gurur verici bir dönem olmasını sağlayabiliriz.

Çocuğunuzla akademik performansı hakkında sık sık konuşun. Karneler verilene kadar beklemeyin- genellikle çok gecikmiş olursunuz.

Beklentilerinizi çocuğunuza açıkça anlatın. Ayrıca beklentilerinizin çocuğunuzun beceri seviyesine uygun olmasına dikkat edin.

Çocuğunuzla beraber akademik hedefler belirleyin. Bunlar uzun ve kısa dönemli olmalı ve çocuğun yaşına uygun olmalıdır.

Sorunlu alanları çocuğunuzun öğretmeniyle konuşun. Performans problemlerine sebep olan beceri eksikliklerinin önceden belirlenmesi gerekir

Çocuğunuzun öğretmeniyle tanışın. Okulun çocuklara sunduğu imkânları inceleyin, örneğin etütler, çalışma alanları ya da internet desteği gibi...

Çocuğunuzla beraber bir çalışma planı belirleyin. Çocuğunuzun rutin çalışma alışkanlıkları belirlemesi gerekir ve ödevleri ya da sınavları için günlük belli bir zaman ayırmalıdır.

Çocuğunuzun başarısını fark edin ve takdir edin. Örneğin bir ilkokul çocuğuna sınıftaki davranışları düzeldiği için ne kadar memnun olduğunuzu söyleyebilirsiniz

Bir problem fark ederseniz yardım alın. Çocuğunuzun daha iyisini yapacağına dair söz vermesine kanmayın. Bazı problemleri bir yetişinkinin yardımı olmadan çözemeyebilir.

Okulun rehber öğretmeniyle iletişimde olun. Okul ve ev arasındaki bağlantı önemlidir. Rehber öğretmenler ana karneler arasında ilerleme raporları isteyebilir ve öğretmenlerle, velilerle ya da öğrencilerle toplantılar düzenleyebilir.

Çocuğunuzu motive eden şeyleri bulun. Olumlu motive ediciler video oyunları, CDler, konser biletleri gibi ödüller olabilir. Ya da telefon kullanımı ya da internet kullanımını sınırlamak, arkadaşlarıyla görüşmelerini sınırlamak ve diğer ayrıcalıklarını ortadan kaldırmak gibi sınırlamalar getirilebilir.

Çocuğunuzun karnesi sevinç, heyecan ve gurur yaratabileceği gibi endişe, rahatsızlık ve belirsizlik de yaratabilir. Her iki şekilde karne hedefler koymak ve geçmişteki çalışma alışkanlıklarını gözden geçirmek için yeni bir başlangıca işaret eder. Daha da önemlisi, çocuğunuzla iletişime geçip geleceğe yönelik akademik gelişme ve sosyal büyümesi için bir yol haritası çıkartmanızın zamanıdır.

Olumluya Odaklanın

Çocuğunuzun eve getirdiği karne nasıl olursa olsun öncelikle pozitif yanlara odaklanmalısınız. Bu her zaman kolay bir görev değildir. Bazıları için, bu iyi davranış notlarını övmek ya da derslere devamlılığı takdir etmek anlamına gelebilir. Pozitif bir notla başlamak çocuğunuzun yalnızca gelişme gerektiren yanlarıyla değil başarılarıyla da ilgilendiğinizi gösterir.

Doğru Soruları Sorun

Düşük notlar ya da yetersiz bulduğunu notlar karşısında aşırı tepki göstermemeye dikkat edin. Bunun yerine geçmiş performanslara bakarak geleceği planlamaya çalışın. Çocuğunuzla konuşun ve bu notu nasıl aldığını sorun:

• Senin için çalışmak mı çok zordu?
• Sınıfın hızı uygun olmayabilir mi?(çok hızlı olduğu için çocuğunuz kendini kaybolmuş hissedebilir ya da çok yavaş olduğu için sıkılabilir)
• Çocuğunuz bütün ödevleri tamamlıyor mu ve bir sorun olduğunda soru soruyor mu?

Alacağınız cevaplar çocuğunuzun çalışma alışkanlıklarını gözden geçirmenizi gerektirebilir. Çocuğunuzun bütün ödevleri kaydedip etmediğine ve ödevlerini yapmak için gerekli malzemeye sahip olup olmadığına bakın. Çocuğunuzun rahatsız edilmeden çalışabileceği bir zamanı oluyor mu? Eğer yoksa böyle bir zaman yaratılması gerekir. Eğer varsa süresi yeterli gelmiyor mu? Çocuğunuzun ders çalışabileceği, dikkat çelicilerin minimum olduğu bir alanı var mı? Çocuğunuz her gece ödevlerini bitirmiş oluyor mu yoksa ödevlerini geç mi veriyor ya da hiç mi vermiyor? Problemi tespit ettiğinizde bir çözüm bulmaya başlayabilirsiniz.

Sonraki Adım

Gelecekteki akademik başarısını maksimize etmek üzere bir plan yapmak her çocuğun eğitiminde önemli bir yer tutar. Çocuğunuzun bir sonraki karne dönemi için gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koymasına yardım edin. Hedeflerin karşılanabileceği yollar ve ödüller, sonuçlar çizin. Resmi planınızı yazın ve bir kopyasını eve diğerinin çocuğunuzun odasına ve diğerini de öğretmenine gönderin. Çocuğunuzu dahil etmek ona aidiyet duygusu verir ve durumun önemini kavramasını sağlar. Bu sayede karne sadece sizin için değil çocuğunuz için de önemli hale gelir.

Ebeveyn ve öğretmenler çocuklar için en iyisini isterler ancak bunu genellikle çocukların eve getirdikleri 4-5’lerle ölçerler. Çocuğunuza yapabileceğinin en iyisini yapmasının önemini vurgulayın. Onu başarılı olması için cesaretlendirin ve gelişimini gerçekçi bir şekilde değerlendirmesini sağlayın, önemsediğinizi ve yardım etmek için yanında olduğunuzu bilmesini sağlayın. Hedefleri küçük parçalara bölün ki en küçük çocuk bile gelişimini ölçebilsin. Karnesini gözden geçirip gelecek için bir plan yaparak çocuğunuzun başarıya giden yolu bulmasını sağlayacaksınız.

Karnelerin çocuğunuzun yaptıklarının sadece bir kısmını ölçtüğünü, her şey olmadıklarını unutmayın.

Uzm Psk Berivan Özkoçak
Psikoloji İstanbul Danışmanlık, Eğitim ve Araştırma Merkezi
Tel: 0212-233 28 38
 www.psikolojiistanbul.com


[01.07.2009]


 
 
DİĞER HABERLER  
Mevsime Uygun Beslenmenin Ne Gibi Faydaları Vardır?
Besin - İlaç Etkileşimi
Kronik Hastalıkları Önleyelim...
Bayramda Nasıl Beslenmeliyiz?
Yağ Yakarak Kilo Verin
Yazın Cildinizi Korumalısınız
Kalp Dostu 10 Besin
Doğru Beslenin Kaliteli Yaşayın