Haberler >> Psikologca
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
YENİ YIL, YENİ KARARLAR

Birkaç gün sonra yeni bir yıla merhaba diyeceğiz. Tüm dünyada yeni yıl kutlamaları için hummalı bir hazırlık var, binlerce insan yeni yılın gelişini heyecanla bekliyor. Geri sayıma sayılı günlerin kaldığı yeni yıl, aslında pek çok kişi için tek bir akşamlık eğlenceden çok yeni bir geleceği ifade ediyor.

Peki, yeni bir yıl neden bu kadar önemli? Yeni yıla saniyeler kala yapılan geri sayım, pek çok kişinin yeni bir geleceğe yaptığı geri sayım. Yeni başlangıçlar, geçmiş yılın değerlendirilmesi, geçen yıllarda yapılamayanların bu yıl gerçekleşebilmesi için önemli bir umut kaynağı. Yılbaşı yaklaşırken pek çok insan bu yıl bazı şeyleri değiştireceğinin sözünü veriyor. “Bu yıl kendime daha fazla zaman ayıracağım”, “Ailemle daha fazla vakit geçireceğim”, “Sağlıklı besleneceğim”, “Para biriktireceğim” , “Arabamı değiştireceğim” gibi yeni yılla birlikte neyi yapacaklarını ve neyi yapmayacaklarını listeliyorlar. Bazıları bu kararların bazılarına sadık kalırken diğerleri daha birkaç hafta dolmadan bu kararlarından uzaklaşıp isteklerini başka bir yıla erteliyor.

Hayatımızla ilgili isteklerimizi gerçekleştirmek için önemli bir motivasyonla girdiğimiz yeni yılda, yıl boyunca bu motivasyonumuzun devam etmesi ve isteklerimize ulaşabilmemiz için ne yapmamız gerekiyor? Bunun içim ilk yapılması gereken “hedef belirleme”. Hedeflerimiz, güncel isteklerimiz arasından yapmaya karar verdiklerimizdir. Hedef belirleme önemli çünkü bir şeyi elde etme sürecinde ne istediğimizi belirlemek, yeni amaçları oluşturmak ve sürdürmek için ilk adımdır. Hedef belirleme, önceliklerimizi saptamamıza, kendimizi düzene sokmamıza ve hayallerimiz için doğru adımlar atmamıza yardımcı olur. Hedeflerimize sadık kalmamızı etkileyen en önemli unsur, bunu ne kadar istediğimiz ve bizim için ne kadar önemli olduğudur. Eğer hedeflerimiz gerçekten istediğimiz bir şeyse ulaşmak için daha fazla çaba harcarız. Yeni yıl kararlarınızı hedef haline dönüştürmeden önce bunu ne kadar istediğinizi değerlendirin. Bunun için de, listedeki her bir kararınız aşağıdaki değerlendirmeyi yapabilirsiniz;

• Bu kararı gerçekten yapmak istiyor musunuz? Ne kadar istiyorsunuz?
• Bu değişimi gerçekleştirmezseniz hayatınızda ne gibi zorluklar olacak?
• Bu kararları uyguladığınızda hayatınızda ne gibi önemli değişimler olacak?
• Bu değişimleri gerçekten istiyor musunuz?

Karar listenizi gözden geçirdiniz. Artık yeni yıl için hedeflerinizi belirleyebilirsiniz. Peki, hedef belirleme nasıl olmalı? Hedefleri gerçekleştirmek için nelere ihtiyacınız var?
Hedef belirlerken dikkat edilmesi gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Gerçekçi Hedefler Belirleyin: Hedefler, hayallerimiz arasından uygulamaya koyacaklarımızdır, o yüzden hedeflerimizin gerçekle uyuşması önemlidir. Pek çok kişi hedef belirlerken kendisinden en iyi performansı bekler. Örneğin yabancı dil öğrenmek istiyorsunuz fakat 2010’da İngilizce ve Fransızca öğrenmek gerçekçi bir hedef olmayabilir, bunun yerine 2010’da İngilizce öğrenmek istiyorum diye daha gerçekçi bir hedef belirleyebilirsiniz.

Olumlu Hedefler Belirleyin: Yeni yılda yapmak istedikleriniz (ev almak, arabanızı değiştirmek, bir kursa yazılmak vs.) gibi yapmak istemediğimiz şeyler de olacaktır. Yapmak istemediğiniz bir davranışınız, iletişim kurmak istemediğiniz kişiler ve yaşamak istemediğiniz olaylar olabilir, hedef belirlerken yapmak istediklerimizden söz ettiğimiz kadar yapmak istemediklerimizden de söz etmeye başlayabiliriz. Olumsuzu düşünmek bize sıkıntı verebilir ve kararımızla ilgili adım atmaktan uzaklaştırabilir. Hedefimize ulaşmak için hedefimizi olumlu bir dille ifade etmeliyiz.

Somut ve Ölçülebilir Hedefler Belirleyin: Hedeflerimizi somut ve net bir şekilde ifade etmek, onlara ulaşmayı da kolaylaştırır. Genel ifadeler ise hedefe ulaşılıp ulaşılmadığını değerlendirmede güçlük yaratacaktır.
Örneğin “spor yapacağım” yerine, “günde yarım saat yürüyeceğim, haftada 1 gün 15 dakika koşacağım”, “ Haftada 1 gün spor salonuna gideceğim” gibi ifadeler somut hedeflerdir. Somut hedefler, adım atamızı kolaylaştırır.

Sizin Kontrolünüzde Olan Hedefler Belirleyin: Belirlediğiniz hedefler sizin kontrolümüzde olmalı çünkü başkası adına belirlenen hedefler, onlara ulaşmanızı zorlaştırabilir. “2010’da kızımın üniversite sınavını kazanmasını hedefliyorum”, “Eşimin 10 kilo vermesini hedefliyorum” gibi ifadeler başkaları ile ilgili olan ve sizin kontrolünüzde olmayan hedeflerdir, dolayısıyla bunlara ulaşmak zordur ve size bağlı değildir. Bunun yerine “Kızımın üniversite sınavını kazanmasına destek olacağım” gibi sizin yapacaklarınızı (dershaneye yollama, özel ders aldırma vb.) içeren hedefler belirleyebilirsiniz.

Yukarıda saydıklarımız, sağlıklı ve gerçekleştirilebilir hedefler kurmamızı kolaylaştıran etmenlerdir. Hedefe ulaşmak zaman ve süreklilik de gerektirmektedir. Hedeflerimizi sürdürmek için;

• Hedeflerinizi yazın. Hedefleriniz görebileceğiniz bir yerde olması size hatırlatıcı olacaktır.
• Hedeflerinizi bölün, eğer hedeflerinizi gerçekleştirmek için zaman ihtiyacınız varsa, hedefinizi parçalara bölün; her bir parçayı gerçekleştirmek için tarih belirleyin ve attığınız adımları kontrol edin.
• Hedeflerinizi sık sık gözden geçirin ve yeniden değerlendirin.


[15.02.2010]

1  2

1/2 
 
DİĞER HABERLER  
Mevsime Uygun Beslenmenin Ne Gibi Faydaları Vardır?
Besin - İlaç Etkileşimi
Kronik Hastalıkları Önleyelim...
Bayramda Nasıl Beslenmeliyiz?
Yağ Yakarak Kilo Verin
Yazın Cildinizi Korumalısınız
Kalp Dostu 10 Besin
Doğru Beslenin Kaliteli Yaşayın