Haberler >> Psikologca
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
YARIYIL TATİLİ İÇİN ÖNERİLER

Yorucu bir dönem geride kaldı, cuma günü tüm öğrencileri ve ailelerini karne telaşı sardı ve 2 hafta sürecek yarıyıl tatili başladı. Birçok öğrenci tatil boyunca kitap ve defterlerini bir köşeye atıp okulların açılış gününe kadar bütün gün televizyon seyredip, geceleri geç saatlerde yatarak ya da odasına kapanıp bilgisayar başında saatlerini harcayarak değerlendiriyorlar. Böyle bir tatil programı öğrencilerin dinlenmesini sağlamaktan çok yorar. Peki, öğrencilerin bu tatilde dinlenmeleri, okuldan uzaklaşmadan yeni bir döneme hazırlanmaları için neler gerekli?  Bu konuda anne babalara önemli görevler düşüyor. Bu yazıda sizlerle çocuğunuzun yarıyıl tatilini iyi değerlendirebilmesi için yapabileceğiniz birkaç öneriyi paylaşacağız.

ÇOCUĞUNUZLA SOSYAL AKTİVİTE PLANI YAPIN;
Ders ve sınavlarla geçen bir dönemden sonra, planlayacağınız sosyal aktiviteler çocuğunuzun keyifli vakit geçirmesini sağlayacaktır. Yaşına bağlı olarak çocuğunuzun arkadaşları ya da sizinle birlikte gidebileceği tiyatro, sinema ve konser programları yapabilirsiniz.  Ya da çocuğunuzun arkadaşlarını eve çağırması, ev ziyaretleri yapmasını sağlayınız. Bu programlar çocuğunuzun iyi vakit geçirmesini sağlayacağı gibi, yaşıtlarıyla birlikte olarak sosyalleşmesine katkıda bulunacaktır.

EVİ KEYİFLE HALE GETİRİN;
Tatil dönemlerinde çocuklar alternatif olmadığında genellikle vakitlerini bilgisayar ve televizyon başında geçirmektedirler. Çocuklarınızın bilgisayar ve televizyon başında gereğinden fazla zaman geçirmemesi için evde yaşıtları ve sizinle oynayabileceği zihin geliştirici oyunlar ( puzzle, kelime oyunları, hafıza oyunları vb. ) bulabilirsiniz. Oyun çocuklar için hem öğrenme hem de eğlenme aracıdır. Bulabileceğiniz keyifli oyunlar sayesinde çocuğunuzun tatil döneminde hem sosyal hem de bilişsel gelişimine katkıda bunabilirsiniz.

FİZİKSEL AKTİVİTELER BULUN;
Tatil dönemlerinde çocuğunuzun bedensel aktivitelerde de bulunabilmeleri için onu ilgisini çekebilecek bir sportif faaliyete yönlendirebilirsiniz ( yüzme, basketbol vs ).  Yapacağınız yönlendirme çocuğunuzun fiziksel tembelliğinin de önüne geçecek aynı zamanda keyifli bir vakit geçirmesini sağlayacaktır.

ÇOCUĞUNUZUN HOBİLERİNİ DESTEKLEYİN;
Okul zamanında belli rutinlere (kalkış saati, çalışma saati vb.) alışmış çocuklar için, tatil zamanları kimi zaman yapacak bir şeyin bulunamadığı, sıkıcı geçen ""boş zamanlar"" halini alabilir. Hobiler, boş zamanları değerlendirme önemli etkinliklerdir. Tatil dönemlerinde çocuğunuzun bir hobi bulmasına yardımcı olarak ya da var olan hobisini destekleyerek ( resim yapma, dans etme vb) hem çocuğunuzun farklı yönlerini keşfeder hem de boş zamanlarında kendi başına eğlenmesini ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

ÇOCUĞUNUZA YARDIM EDİN;
Yarıyıl tatili çocukların dinlenmeleri ve keyifli vakit geçirmeleri kadar kendilerini geliştirmeleri için de çok iyi bir fırsattır. Çocuğunuzun ilgisini çekebilecek kitaplar bulup okumasını sağlayabilirsiniz. Kitap okuma alışkanlığını geliştirmek için, birlikte kitap okuma saatleri yapabilir, okuduğu kitabı size anlatmasını isteyebilirsiniz.
Eğer çocuklarınızın tatil ödevleri varsa, ödevlerini yapma konusunda destekleyin ve yardımcı olun. Çocuklarınızın ödevlerini yapması için sıkı bir program yerine esnek, çocuğunuzu yormayacak ve ona uygun bir programı çocuğunuzla birlikte yapabilirsiniz.

BİRLİKTE VAKİT GEÇİRMEYE ÖZEN GÖSTERİN;
Okul dönemlerinde dersler, sınavlar, ödevler nedeniyle çocuğunuzla birlikte geçireceğiniz zaman sınırlı. Tatiller anne babaların çocuklarıyla birlikte vakit geçirmeleri için çok iyi bir fırsattır. Bu zaman dilimini birlikte geçirmek için planlayabilirsiniz. Hem sizin hem de çocuklarınızın keyif alacağı gezi ya da etkinlik planları yapabilirsiniz.  Bu programlar çocuğunuzla aranızdaki bağı arttırmada yardımcı olacaktır.
Unutmayın çocuklarınızın sosyal aktivitelerden çok anne babalarının desteğini hissetmeye ve onlarla birlikte vakit geçirmeye ihtiyaçları var, yarıyıl tatilini çocukları ile aranızdaki iletişimi arttıracak fırsat haline dönüştürebilirsiniz.


[15.02.2010]

1  2

1/2 
 
DİĞER HABERLER  
Mevsime Uygun Beslenmenin Ne Gibi Faydaları Vardır?
Besin - İlaç Etkileşimi
Kronik Hastalıkları Önleyelim...
Bayramda Nasıl Beslenmeliyiz?
Yağ Yakarak Kilo Verin
Yazın Cildinizi Korumalısınız
Kalp Dostu 10 Besin
Doğru Beslenin Kaliteli Yaşayın