Haberler >> Erkeklere Özel
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
ANKET
Kolay sinirlenir misiniz? 
 Hayır, her zaman sakin kalabilirim
 Bazen sinirlerime hakim olamayabilirim
 Evet, genellikle sinirli bir yapım var
  

Kısırlık Sorunu Babanızın Mirası Olabilir

Kısırlık tedavisi gören babaların erkek çocuklarının sperm kalitesinin, normal yollarla doğan erkek çocuklarına kıyasla daha düşük olduğu kanıtlandı.
Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, “Her ne kadar kısırlık babadan oğula geçse de gelişen teknoloji ve yöntemler ile ileride erkek kısırlığı tarih olabilecek” diyerek ailelerin karamsarlığa kapılmaması gerektiğini belirtti.
Taşdemir, “Genetik ayıklama yöntemleri ile sağlıklı nesiller elde edebiliyoruz” dedi.
Yapılan araştırmalara göre, alkol ve sigara tüketimi spermler üzerinde DNA hasarına sebep olabiliyor. Sperm hasarı ise babadan oğula geçiyor ve dört kuşak devam edebiliyor. Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda tarımda kullanılan kimyasallara maruz kalınmasıyla oluşan sperm hasarının dört nesil sonrasına aktarılabildiği ortaya konuldu.
Belçikalı bilim adamlarınca yapılan bir başka araştırmada da, erkekteki kısırlık sorununun yüksek bir oranda babadan oğluna aktarıldığı kanıtladı. Human Reproduction adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırmada Intrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI) tedavisi gören erkekler incelendi. Araştırmacılar çalışmanın sonuçlarının, erkek çocuklarının zayıf sperm kalitesini babalarından aldıklarını kanıtladığını belirtti.
Op. Dr. Seval Taşdemir, “Günümüzde her 5 çiftten biri kısırlık sorunu yaşıyor. Fazla sigara ve alkol kullanan babaların, kendilerine ve aynı zamanda doğmamış çocuklarına zarar verdiklerini bilmeleri gerekir” diyerek baba adaylarını uyardı.

Sperm Kalitesi Babaya Bağlı

Brüksel Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, yaşları 18-22 arasında olan 54 erkek incelendi. Bu grup, aynı yaşlardaki 57 erkekle karşılaştırıldı. ICSI tedavisiyle doğanların sperm sayısının ve hareketliliğinin, doğal yöntemlerle dünyaya gelenlere göre yarı yarıya daha düşük olduğu görüldü. Tedaviyle doğanların, Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiye ettiği normal değer olan bir mililitrede 15 milyon spermin altında olma ihtimalinin üç kat daha fazla olduğu belirtildi.

Babada ve Erkek Kardeşlerde Görülüyor

Op. Dr. Seval Taşdemir'in verdiği bilgilere göre, cinsiyet kromozomlarından Y kromozomu bilindiği gibi erkek olma özelliğini kazandırıyor ve yalnızca babadan geçiyor. Dolayısıyla bu kromozomda oluşabilecek genetik özellikler babadan oğula geçiyor. Bilim adamları araştırmalarının sonuçlarında, eğer ailede kısırlık problemi varsa; bunun babada veya aile içinde erkek kardeşlerde görüldüğünü tespit etti.

Genetik Teşhisle Sağlıklı Bebekler Dünyaya Getirmek Mümkün

Araştırmalardan elde edilen sonuçlar sperm düşüklüğünün babadan oğula geçtiğini kanıtlasa da mikroenjeksiyon, erkek kısırlığı olmayan çiftlerin tedavilerinde de uygulanan bir yöntem. Kısırlığın yanı sıra anne ve babadaki olası genetik hastalıklar da doğacak çocuklara aktarılır. Günümüzde mikroenjeksiyon, hatta daha ileri teknikler olan IMSI ve PGD teknikleri uygulanarak sağlıklı spermler laboratuvar ortamında seçilip tüp bebek yöntemiyle çözüm sağlanıyor. Yapılan tüp bebek tedavilerinde elde edilen embriyolara uygulanacak genetik teşhis yöntemleri ile sağlıklı nesillerin dünyaya gelmesini sağlamak artık mümkün. Teknoloji ve teşhis yöntemlerinin gelişmesiyle ileride infertilite konusunda gelecek nesillerin sıkıntı çekmeyeceğini öngörmek yanlış olmayacaktır.

Deneysel Çalışmalar Sürüyor

Şu anda olgun sperm yani spermatozoa bulunamayan erkeklerde tedavi yapılamasa da bunun üzerinde kök hücre veya kopyalama yöntemleri gibi birçok deneysel çalışmalar yapılıyor. Bilim adamları spermsiz embriyo üretmeye çalışıyor. Erkek kısırlığını tarihe karıştıracak bu çalışmalar şu anda deney aşamasında.


[06.07.2017]


 
 
DİĞER HABERLER  
Bu ağrı kesiciler erkeklerde kısırlığa neden oluyor!
Aldatmanın 5 Bilimsel Nedeni
Ceviz Spermi Güçlendiriyor!
Erkeklerin Çekiciliğini Artıran Yiyecekler Neler?
Baba Olmaya Engel 8 Neden
Yaza Özel Tıraş Tüyoları
Kısırlık Sorunu Babanızın Mirası Olabilir
Erkekler Artık Sakal ve Bıyık da Ektiriyor