Haberler >> Gebelik ve Doğum
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
ANKET
Evlendikten ne kadar süre sonra çocuk sahibi oldunuz / olmayı planlıyorsunuz? 
 1 yıl sonra
 2 yıl sonra
 3 yıl sonra
 4 yıl veya daha fazla...
 Çocuk düşünmüyoruz
  

Hamile Kalma Şansını Yüzde 25 Artıran Yöntem!

Embriyonun rahime yapışarak tutunmasını sağlayan ‘Embriyo Yapıştırıcısı’ yöntemi tüp bebek tedavisinde başarı oranını ciddi oranda artırıyor. Embriyo yapıştırıcısı yönteminin özellikle birkaç başarısız tüp bebek tedavisi geçirmiş olan ya da 39 yaş üstü anne adayları için avantajlar sağladığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Aydın Arıcı ‘Embriyo Yapıştırıcısı’ yöntemi ile ilgili önemli bilgiler verdi.
Tüp bebek tedavi sürecinde embriyo transferi en kritik ve hassas aşama. Embriyo yapıştırıcı yöntemi ise embriyo transferi sırasında kullanılan ve embriyonun rahime yerleşmesini destekleyen, bilimsel olarak kanıtlanmış bir protokol.

Yöntem Tüp Bebek Başarısızlığı Olanlara Uygulanıyor

Embriyo yapıştırıcısı yöntem embriyo yerleşmesi esnasında rahimde yüksek oranda bulunan ve embriyonun yerleşmesini destekleyen bir protein olan Hyaluronan’dan zengin bir içeriğe sahip. Yöntemin uygulanması ise çok basit. Rahime transfer edilecek embriyo veya embriyolar yaklaşık 30 dakika EmbryoGlue’da (Embriyo Yapıştırıcısı) bekletiliyor ve bu sıvı içerisinde transfer işlemi gerçekleştiriliyor. Bu yöntemle rahime transfer edilen embriyoların hyaluronan sentezi arttığından rahime tutunmaları için destek sağlanmış oluyor. Bu yöntem özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan hastalarda, anne yaşının 39’dan büyük olduğu durumlarda ve yumurta ve/veya sperme bağlı embriyo kalitesinin iyi olmadığı durumlarda kullanılırken anlamlı bir şekilde başarı sağladığı görülüyor. Herhangi bir yan etkisi de yok.
Yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştir ki embriyo yapıştırıcısı gebelik oranlarını anlamlı bir şekilde artırıyor. Buna ek olarak düşük riskini ya da hamilelik komplikasyonlarını artırmadığı gösteriliyor. Çalışmanın sonucunda tüm araştırıcılar hiçbir olumsuz etkisi olmadan sadece gebelik oranlarını arttırdığı sonucunda hem fikir. Embriyo yapıştırıcısı yöntemi yaklaşık 10 senedir kullanılmakla birlikte son yıllarda yapılan detaylı çalışmalarla etkinliği bilimsel olarak da kanıtlanmış. Bu yöntemle hamile kalma şansı yaklaşık olarak yüzde 25 oranında artıyor. Bu, yüksek bir oran.


[26.10.2017]


 
 
DİĞER HABERLER  
Diyabete Gebe Kalmayın
Anne-Bebek Bağını Güçlendirmenin Yolları
Lohusalık Depresyonuna Karşı 8 Önlem
Hamile Kalma Şansını Yüzde 25 Artıran Yöntem!
Emzirirken Bu 9 Yanlıştan Uzak Durun
10 Adımda Kolay Doğum!
Erken Doğumu Önlemenin Yolu
Hamilelere Rahat Seyahat Rehberi