Haberler >> Bebek ve Çocuk
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
ANKET
Kaç çocuğunuz var? 
 1
 2
 3
 4 veya daha fazla...
 Çocuğumuz yok
  

Çocuklar İçin Yeni Tehlike: Su Maymunu!

Rengarenk şekerler gibi görünen, suya atıldıklarında 400 kata kadar büyüyen su maymunları çocukların elinde tehlike saçıyor!
Kristal jel, su boncuğu ya da kristal top diye de adlandırılan su maymunları nanoteknolojik ürünlerdir. Değişik renklere sahiptirler. Kimyasal yapıları poliakrilamid asittir.
Cam vazolarda dekor olarak kullanıldıkları gibi, bitkileri içerisine dikerek bitki toprağı olarak da kullanılmaktadır.
Ürünün özelliği suyu içine alıp onu orada hapsetmesidir. Bu özelliği sayesinde bir bitki için gerekli olan suyu ona sağlamaktadır. Bitki zamanla topların içerisindeki suyu emdiği için su topları küçülecektir, bu durumda üzerine biraz su ilavesi yapmak gerekmektedir.
Bunların özelliği, ılık suyla temas etmeleri halinde, suyu emmeleri ve normal büyüklüklerinin 300–400 katı büyüklüğe ulaşabilmeleridir.
Suyun ılık olması şişme süresini kısaltmaktadır. Kaynar veya soğuk su kullanıldığında şekilleri bozulmaktadır. Toplar yaklaşık 4 saat sonunda istenilen büyüklüğe gelmektedir.
Normal büyüklüklerinin 400 katına ulaşmaları nedeniyle küçük çocuklar için çok sakıncalılardır ve onlardan uzak tutulmalıdırlar.

Çocuklar Oyuncak Zannediyor

Marketlerde "su maymunu", "büyüyen su topları", "bio-gel" gibi isimlerle satılabilen bu nesneler,  çocuklar tarafından oyuncak olarak değerlendirilmekte, renkli oldukları için çocuklar tarafından şeker zannedilmektedir.
Ayrıca okullarda, arkadaşlarına su veya başka içecekler içerisinde bu ürünleri yutturmaya çalışmak gibi şakalar yapılabilmektedir.
 

Yutulursa Yehlike Büyük!

Çocuk sağlığı ve güvenliği açısından risk oluşturan Bu  ürünlerin yutulması halinde;

1- Nefes borusuna kaçması durumunda tıkanmaya, solunum sıkıntısı ve yetmezliğine
2- Mide ve barsakta su çekerek  de çoğalacağı için mide barsak tıkanmalarına ve bunların sonucunda ölüme yol açabilir.
3- Ayrıca toksik/zehirleme ve allerji etkileride göz ardı edilmemelidir.
 
Oyuncak Gibi Satılamaz

Bu ürünler oyuncak olarak satılamaz. Mevzuat gereği sadece çiçekçiler ve canlı bitki satışı yapan mağazalar tarafından üzerinde gerekli uyarılar yapılarak satışı gerçekleştirilebilmektedir.
Bu nedenle bakkal, market, kırtasiye, okul kantinleri, oyuncak ve hediyelik eşya satışı yapılan yerlerde satışının yapılması uygun değildir.
Anne-babaların da gerekli ihtimamı göstererek çocuklarını bu ürünlerden uzak tutmalılardır.
Bu tür vakalara geçmişte rastlanmıştır.

Benim Çocuğumun Başına Gelmez Demeyin

Ankara'da bir doktorun çocuğunun başına gelen olay şöyle:
Okulda, çocuklar marketten satın alınan topu suya atıp şişmesine bakarlar. Doktorun çocuğu arkadaşları sınıfta paketten alıp paylaşırlarken bu nesneyi görür, "bana da bana da" diyerek şeker sanıp ağzına atar. Hastanede endoskopi önerilir, aradan geçen saat uzayınca yapılamaz. "İleus/tıkanma tablosu gelişirse gelin" denilerek gönderilir. Adli rapor yazılır. 30 saat gözlem altında tutulduktan sonra zarar vermeden gaitayla çıkar.
 

Özel Bilgi: Su Maymunu (Myocastor coypus): Güney Amerika kökenli yarı sucul bir kemirgendir. Bitkiyle beslenir ve kemirgenlerin en büyüğüdür. Yuvaları için delik açmakta ve nehir kıyıları, bentler ve sulama tesislerine zarar vermektedirler. Sulak alan bitkileri ile beslenirler, geniş sazlık alanlara zarar verebilirler. Yüzeysel olarak sıçan benzeridir, kürkü kahverengi ve sarı kahverengi renklidir, silindirik bir kuyruğu vardır. Zamanında kürkleri için beslenmişlerdir.


[27.03.2017]


 
 
DİĞER HABERLER  
Göz Sorunları Okul Başarısına Engel
Ergenliğe İlk Adım: Egosantrik Dönem
Prematüre Bebekler İçin 4 Hayati Kural
Bebeğinizi Öptüğünüzde Tuz Tadı Alıyorsanız Dikkat!
Prematüre Bebeklere Dair 10 Soru 10 Cevap
Yarık Dudak-Damak Sorununa İzsiz Çözüm!
Çocuğumun Bacakları Neden Morardı?
Korku Kekemeliğe Sebep Olur mu?