Haberler >> Bebek ve Çocuk
 
ANASAYFA‹‹
KÜTÜPHANE‹‹
ANKET
Kaç çocuğunuz var? 
 1
 2
 3
 4 veya daha fazla...
 Çocuğumuz yok
  

Sonradan Kahrolmamak İçin Önceden Tedbir Alın!

Ülkemizde her yıl yaklaşık 2 bin 500 çocuk ev kazaları sebebiyle hayatını kaybediyor. Sonradan kahrolmamak için önceden tedbir alın!
Zamanlarının çoğunu etrafını kurcalayarak geçiren çocuklar, emekleme evresinden itibaren kazalara açık hale geliyor. Emsey Hospital'dan Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mevlit Korkmaz, ev kazalarında özellikle 1-4 yaş arasındaki çocukların risk altında olduğunu ve Türkiye’de her yıl 2 bin 500 çocuğun ev kazaları nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.
Konut içinde ya da bahçesinde oluşan kazalar olarak tanımlanan ev kazaları, özellikle çocuklar için tehlikeli sonuçlar doğuruyor. Etrafındaki her şeye ilgi gösteren, zamanlarının çoğunu etrafını kurcalayarak geçiren, el ve vücut kabiliyetleri yeterince gelişmemiş çocukların maruz kaldığı ev kazalarında, özellikle 1-4 yaş arasındaki çocuklar risk altında.

Kazaların Yüzde 75’i Ev ya da Ev Çevresinde Oluyor

Düşmeler, yanıklar, katı cisimleri yutma ya da solunum yoluna kaçması, zehirlenmeler, suda boğulma gibi durumların ev kazaları olarak nitelendirildiğini belirten Doç. Dr. Mevlit Korkmaz, şu bilgileri paylaştı:
“Çocuklarda kazaların yüzde 75’i ev ya da ev çevresinde oluyor. Ülkemizde her yıl 2 bin 500 civarında çocuk, ev kazalarında hayatını kaybediyor ve bunların yüzde 70’ini 4 yaş altı çocuklar oluşturuyor. Özellikle bu kazalarda en çok ilk ayında olan çocuklar hayatını kaybediyor. Diğer istatistiklere baktığımızda ise kazaların en sık görüldüğü yaş aralığının 1-4 yaş arasında olduğunu ve erkeklerde en fazla kazanın 5-9 yaş arasında meydana geldiğini görüyoruz.”

Önlemler Almayı İhmal Etmeyin!

Ev ve bahçelerin çocukların yaşam alanı olduğunu belirten Emsey Hospital Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mevlit Korkmaz, “Çocuklar hayatı buralarda keşfetmeye başlar. Buralarda çocukları korumak büyüklerin görevidir. Bu yüzden kaza risklerini tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da önemli ölçüde azaltarak çocuklara daha güvenli bir yaşam alanı oluşturulabilir. Bunun için bireysel ve çevresel önlemlerin alınması gerekir" dedi. Korkmaz, bu tedbirlerden bazılarını şu şekilde sıraladı:

• Çocuk karyolalarının yüksekliği 55 cm’den, parmakların araları 6 cm’den fazla olmamalı.
• Karyola sivri kenarlar ve çatlak gevşek parçalar içermemeli.
• Mobilyalar ve benzeri yükseklikler pencereden en az 30 cm uzakta olmalı.
• Ranza kullanmaktan kaçınılmalı.
• Kibrit çakmak gibi yakıcılar çocukların ulaşamayacağı yerde olmalı.
• Sıcak su, yemek, yağ bulunan ortamdan çocuk mümkün olduğunca uzak tutulmalı, bunlar elde taşınırken çocuğa dikkat edilmeli.
• Ocaktaki tava, tencere gibi gereçlerin sapları ocağın arkasına çevrilmeli.
• Mutfakta küçük yangınlar için yangın tüpü bulundurulmalı.
• Topraklı prizler tercih edilmeli ve mutlaka emniyet kapaklı olmalı. Ayrıca yerinden çıkmış olanlar tamir edilmeli.
• Elektrik kabloları aşınmalara karşı kontrol edilmeli.
• Saç kurutucusu ve elektrikli ısıtıcı banyo küvetinin ve lavabonun yakınlarına konmamalı.
• Ekmek kızartma aleti, kahvaltı masasına koyulmamalı. İçinde sıkışan dilimler çatal, bıçak gibi nesnelerle kurcalanmamalı.
• Temizlik maddeleri çocukların ulaşamayacağı yerlere konulmalı.


[08.08.2017]


 
 
DİĞER HABERLER  
Göz Sorunları Okul Başarısına Engel
Ergenliğe İlk Adım: Egosantrik Dönem
Prematüre Bebekler İçin 4 Hayati Kural
Bebeğinizi Öptüğünüzde Tuz Tadı Alıyorsanız Dikkat!
Prematüre Bebeklere Dair 10 Soru 10 Cevap
Yarık Dudak-Damak Sorununa İzsiz Çözüm!
Çocuğumun Bacakları Neden Morardı?
Korku Kekemeliğe Sebep Olur mu?